Filmoteka Muzeum

Dokumentalna wprawka Trelińskiego, w której rejestruje rozmowy z punkami, koncerty i domowe spotkania. Filmuje ich pod koniec stanu wojennego, czyli w czasie powszechnie panującej w Polsce cenzury, propagandy, manipulacji i kontroli massmediow.

Jest to równocześnie moment namysłu młodego filmowca nad warsztatem i medium. Treliński przekonuje, że teraz mogą do kamery powiedzieć wszystko, w odpowiedzi słyszy, że w ten sposób nie można przekazać prawdy, że kamera ją zabija, i że oni wolą mówić wprost do drugiego człowieka (lub napisać coś na ścianie) niż do idiotycznej maszyny rejestrującej. W jednej ze scen opluwają obiektyw kamery.

W filmie pojawiają się członkowie Dezertera (w tym Skandal, który wypełnił życie w punkowy sposób), Zygzak z TZN Xenna i inni.

Opis za: Precz z alfonsami sztuki, kat. wystawy, GPW Warszawa, 2009.

Rok powstania: 1983
Czas trwania: 16'11"