Filmoteka Muzeum

Akcja performatywna grupy Sędzia Główny powstała w ramach programu kuratorskiego „TR Akcje” zrealizowanego przez Joannę Warszę w Teatrze Rozmaitości w 2006 roku. Kuratorka zaprosiła do niego artystów sztuk wizualnych aby zrealizowali akcje performatywne w tradycyjnej przestrzeni teatru. Wśród artystów znaleźli się Anna Baumgart, grupa Sędzia Główny, Paweł Althamer oraz Katarzyna Kozyra.

Grupa Sędzia Główny zaproponowała przeprowadzenie procesu „zawirusowania”, czyli performatywnego zakłócenia spektaklu „Magnetyzm serca” w reż. Grzegorza Jarzyny. Aktorzy zostali uprzedzeni, że tego wieczoru do akcji wkroczy para performerek, chociaż nie znali dokładnie ich zamiarów. Podczas spektaklu doszło do niezwykłej konfrontacji performance i teatru. Artystki grupy Sędzia Główny wykonywały polecenia wtajemniczonych widzów przeszkadzając aktorom w grze. Momentami intensywność ich działań groziła zerwaniem spektaklu. Ostatecznie jednak aktorom udało się odegrać go do końca – teatralny organizm „obronił się” więc przed zawirusowaniem. Performans testował granice teatru oraz ukazywał różnice w prawach rządzących dwoma dziedzinami sztuki, do których spotkania tu doszło.

(DM)

Rok powstania: 2006
Czas trwania: 14'34"
Język: polski (angielskie napisy)