Filmoteka Muzeum

Zapis performance grupy Ziemia Mindel Würm (Marek Rogulski, Piotr Wyrzykowski) z 1991 roku, który odbył się w ramach międzynarodowego festiwalu Real Time – Story Telling (Galeria Wyspa) na Wyspie Spichrzów w Gdańsku.

Zdaniem Marka Rogulskiego – lidera i inicjatora grupy, nazwa miała nadać archaiczny kontekst działaniom grupy, gdyż Mindel i Würm to określenia epok w dziejach rozwoju prehistorycznej ludzkości. Grupa realizowała działania w okresie od 1990 do 1992 roku. Wielogodzinne, transowe akcje odbywające się na Wyspie Spichrzów w Gdańsku określiły w istotny sposób artystyczny charakter tego miejsca.

Grupa zajmowała się ekstatycznym, mających sięgać do pierwotnych sił performance z towarzyszącą mu improwizowaną muzyką eksperymentalną. Duet w swoich działaniach budował kontekst poprzez odwoływanie się do magii pierwotnych kultur i rytuałów szamańskich. Celem akcji było dotarcie do podświadomości i pierwotnych poziomów energetycznych obecnych w psychice człowieka. Działania grupy silnie kontrastowały z wielkomiejską rzeczywistością początku lat dziewięćdziesiątych.

Opis za: www.tns.art.pl

Rok powstania: 1991