Filmoteka Muzeum

Rejestracja performance Zygmunta Piotrowskiego Walka o dziedzictwo kultury zaprezentowanego w 2008 roku w Warszawie na terenie dawnej fabryki Norblina.

Odwołując się do pojęcia dziedzictwa (Heritage) konkretyzował wizję swojej aktywności artystycznej, określając ją jako indywidualne doświadczenie duchowe i praktykę kontemplacyjną ujętą rygorem procesu twórczego.

W działaniu Walka o dziedzictwo kultury ciało performera przyjmuje charakter żywej instalacji. Jedynym dynamicznym elementem zdają się być dłonie artysty oraz odbijające się na jego ciele ruchome obrazy z rzutnika. Interakcja z widzami sprowadzona jest do minimum. Piotrowski nie daje gotowych odpowiedzi. Wszystkie te elementy sprawiają, że akcja przypomina rytuał, który domaga się indywidualnego przepracowania.

Autorem dokumentacji filmowej jest Józef Piwkowski.

(KF)

Rok powstania: 2008