Filmoteka Muzeum

PKF 10B/81

Emancypantka z Polski

Ewa Partum (ur. 1945) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek współczesnych. Jej prowadzona od początku lat 70. XX wieku działalność artystyczna obejmuje prace konceptualne, realizacje na pograniczu sztuk wizualnych i poezji, działania performatywne, fotografię i film. Uznawana jest za jedną z prekursorek sztuki feministycznej i sztuki ciała w Polsce.

Ewa Partum, która od 1983 roku mieszka i pracuje w Berlinie, zyskała uznanie zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i prestiżowych pokazach zbiorowych. Znajdują się także w znakomitych międzynarodowych kolekcjach, m.in. Tate Modern w Londynie, Kontakt. The Art Collection of
Erste Group and ERSTE Foundation w Wiedniu, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía w Madrycie.

W reportażu ukazane zostały kolejno następujące prace Ewy Partum: Poem by Ewa. Mój dotyk jest dotykiem kobiety (1971); Drawing TV (1976, tablica z sześcioma kadrami z filmu); Film by Ewa. Kino tautologiczne (1973); Kobiety, małżeństwo jest przeciwko wam (1980); Samoidentyfikacja (1980).

PKF 10B/81

Realizacja: Janina Motylińska
Komentarz: Artur Howzan
Lektor: Tadeusz Wieczorek