Filmoteka Muzeum

O sztukę potrzebną to unikalny zapis wydarzenia zatytułowanego Festiwal o sztukę potrzebną, które odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłodzku w 1986 roku. Surowa pod względem formalnym dokumentacja spotkania artystycznego kręcona kamerą VHS, bez montażu i dodatkowych cięć, pozwala poczuć PRL-owski klimat. Ubiory, fryzury, stylistyka wnętrza, a nawet pożywienie podawane na papierowych talerzykach wprowadzają odbiorcę w wybraną, uwarunkowaną przez szczególny rozdział historii, rzeczywistość świata artystycznego. Odbywające się w tym świecie bachusowskie rozpasanie przy wódczanych śpiewach rockowych kawałków, tańce na stole czy rzucanie rybami, połączone z siermiężną estetyką komunizmu obezwładnia swoją dosłownością. Wisienką na torcie jest tekst, bodajże opiekuna lokalu, puentujący całe to wydarzenie „Proszę spierdalać, ale to wszyscy, jesteście nudni i skończeni…”

(AH)

Rok powstania: 1986