Filmoteka Muzeum

Baletnica wykonuje taneczne pas. Sytuacja jest początkowo oczywista, jednak kiedy przyjrzysz się uważnie, odkryjesz, że coś jest nie w porządku - chociażby to, że ruch postaci wydaje się poddany innym niż zwykle prawom fizyki. W istocie baletnica tańczy głową w dół, zawieszona za nogę na zawiązanej dookoła kostki taśmie. Obraz wiszącej do góry nogami tancerki został odwrócony o 180 stopni - tym samym odwróciły się zasady rządzące rzeczywistością obrazu. Grawitacja zdaje się nie działać, a baletnica wygląda, jakby miała odfrunąć. W balecie klasycznym artyści starają się pokonać w tańcu siłę ciążenia. Balet w gruncie rzeczy przesycony jest ideą zaprzeczania grawitacji. Tu jedynym elementem, który trzyma tancerkę przy ziemi, jest przywiązana do nogi taśma bezpieczeństwa: balast, smycz nie pozwalająca jej oderwać się i poszybować (upaść głową w dół).

Opis na podstawie: http://www.baltic-gallery.art.pl/archiwum/lejman/lejman.html

Rok powstania: 2000