Filmoteka Muzeum

Niczym nie wyróżniający się urzędnik – tytułowy człowiek poczciwy – przypadkowo słyszy w słuchawce telefonu słowa „Nie będzie dziury w niebie, jeśli pójdziesz tyłem”. Skierowane do tragarzy zdanie odbiera jako polecenie i rozpoczyna nietypową wędrówkę przez miasto. Jego irracjonalne działanie budzi powszechne wzburzenie – w ślad za nim wyrusza manifestacja z transparentami: „Na pewno będzie dziura w niebie” i „Precz z chodzeniem tyłem!”. Siedząc na kominie i przygrywając na flecie, człowiek poczciwy komentuje to krótko: „Bo trzeba się znać na przenośni, proszę państwa!”.

Ten gombrowiczowski w duchu film został zrealizowany w założonej przez Themersonów Spółdzielni Autorów Filmowych, a w główną rolę wcielił się księgowy SAF, Antoni Drążkowski. „Humoreska irracjonalna”, jak nazwali ją w podtytule, wykorzystywała różnorodne środki artystyczne: przetwarzane zdjęcia aktorskie, liryczne fragmenty komponowane z abstrakcyjnych refleksów świetlnych, a także efekty malowane bezpośrednio na taśmie.

Opis na podstawie: M. Giżycki, Awangarda wobec kina. Film w kręgu polskiej awangardy artystycznej dwudziestolecia międzywojennego, Warszawa 1996; Stefan i Franciszka Themerson. Poszukiwania wizualne, kat. wystawy, Łódź 1981.

(AK)

Rok powstania: 1937