Filmoteka Muzeum

Film poświęcony twórczości rzeźbiarza Krzysztofa M. Bednarskiego. Należy do edukacyjnego cyklu dokumentów „Przez film do sztuki” o współczesnych artystach, który został zrealizowany z inicjatywy i według koncepcji scenariuszowej Elżbiety Cieślar. W ramach współpracy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie i stowarzyszenia edukacji artystycznej „Ślad”.

„Pasaż – Vision – Prayer” to najbliższy formule dokumentacji wystawy z całej serii filmów o artystach Elżbiety Cieślar. Nagranie zostało wykonane w przestrzeni wystawy „Pasaż – Vision – Prayer” Krzysztofa M. Bednarskiego w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Wystawa składała się z serii naściennych reliefów i obiektów geometrycznych – rombów, klepsydr, mandali, dla których pierwowzorem były wizjonerskie formy opisywane w poemacie „Wizja i modlitwa” (Vision and Prayer) walijskiego poety Dylana Thomasa. Film buduje narracje wokół przestrzeni – umieszczonego w tytule pasażu – zaprojektowanej do przechadzania się między pracami. Oglądamy aktora i przyjaciela artysty Jana Nowickiego, który w kolejnych częściach wystawy wygłasza pełne wizyjnych, językowych obrazów fragmenty poematu Thomasa.

Cytowane fragmenty wiersza „Wizja i modlitwa” Dylana Thomasa w przekładzie Stanisława Barańczaka.

scenariusz i reżyseria: Elżbieta Cieślar

(MP)