Filmoteka Muzeum

Kawałek jadeitu – część cyklu Gra z przemieszczającymi się zwierciadłami wykonanego przez Burską techniką found footage we współpracy z operatorem Michałem Januszańcem. Artystka łączy ze sobą fragmenty trzech filmów z Jeremy’m Ironsem – Chińskiej Szkatułki (Wayne Wong), Lolity (Adrian Lyne) i Skazy (Louis Malle). Artystka tworzy nową narrację, której tematami są mężczyzna i jego uczucie w stosunku do nieosiągalnej kobiety. Bada klisze w grze aktorskiej i kinie stylu zerowego, zwracając uwagę na m.in. podobny rytm wypowiedzi Ironsa, niezależny od filmu i sceny. Burska diagnozuje powtarzalność, analizuje konwencje i zbieżności, aby następnie skonfrontować widza z alternatywną wersją podobnych do siebie historii.

Opis na podstawie materiałów z wystawy w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie oraz książki Filmy. Bogna Burska.

(AJ)

Rok powstania: 2007
Czas trwania:
Język: angielski (polskie napisy)
Oryginalne media: