Filmoteka Muzeum

Praca miała swoją premierę podczas wystawy: Kolekcja wstydliwych gestów. Birgit Brenner / Anna Baumgart w Galerii Zachęta w Warszawie. Jest to pierwszy z inscenizowanych filmów Anny Baumgart, wyznaczający nowy kierunek w jej twórczości wideo, kontynuowany m.in. w pracy Świeże wiśnie. Ekstatyczki Histeryczki, i inne święte, to opowieść o autoagresji, o kobiecych lękach związanych z samotnością, brakiem akceptacji, intymnych rytuałach odgrywanych w domu. Sceny autoagresywne zostały tu zainscenizowane, ale nie wymyślone. Anna Baumgart w rozmowie z Agatą Jakubowską mówiła: "Kusi mnie możliwość przedefinowania pojęcia „histeria”, transformacja ze słowa-obelgi w słowo-komplement. Dla mnie histeryczka brzmi interesująco, jest synonimem twórczego podejścia kobiet do świata, buntowniczej czy nawet rewolucyjnej postawy. Coś co feminizm już odkrył i prześledził na podstawie XIX wiecznej histerii – że jest to rodzaj autosztuki - nigdy nie zostało przyjęte do społecznej świadomości."

Praca w kolekcjach Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie oraz Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

(DM)

Rok powstania: 2004
Czas trwania: 10'40"
Język: polski (angielskie napisy)