Zima w mieście 2019

Zima w mieście 2019

 

W ramach programu „Zima w Mieście 2019” w dniach 29 stycznia-1 lutego 2019 roku zapraszamy do Muzeum nad Wisłą na zajęcia inspirowane wystawą „Niepodległe”.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie włącza się tą wystawą w obchody stulecia niepodległości Polski. To próba przyjrzenia się roli, jaką w dwudziestowiecznych narracjach narodowowyzwoleńczych odgrywają kobiety.

Propozycje tematów spotkań:

Była sobie artystka…

Wspólnie zastanowimy się, kim jest artysta i czym dokładnie się zajmuje. Środowisko artystyczne objaśnią nam bohaterki – artystki reprezentujące różne formy sztuki: Olga Boznańska, Zofia Stryjeńska, Katarzyna Kobro i Zofia Rydet. Zajęcia rozpoczniemy od ilustrowanej bajki o Oldze, Zośce, Kasi i Zosi oraz ich artystycznych przygodach, które przybliżą nam realia i sytuacje, z jakimi musiały się zmierzyć jako kobiety. Te historie zainspirują nas do stworzenia strojów dla naszych bohaterek. Za ich pomocą pokażemy ich supermoce i osiągnięcia.

Niewidzialne bohaterki

W utrwalonej historii kobiety stają się często bohaterkami drugiego planu. Niby są, ale zawsze w tle lub na obrzeżach wielkich wydarzeń. Z jakichś niejasnych powodów znikają. Gdzie się wtedy podziewają? Czy możemy je z powrotem przywołać? Podczas warsztatów poznamy bohaterki z przeszłości i ich losy. Zastanowimy się nad nową, plastyczną formą upamiętnienia ich życia i odważnych czynów.

Supermoce sztuki

Według jednych sztuka może zmieniać świat, według innych jest bezużyteczna. Jednego jesteśmy pewni – tkwi w niej siła opowieści. Nie dokonuje ona może rewolucji, ale wpływa na nas – na to, co i jak myślimy o świecie. Podczas lekcji poznamy sztukę, która mówi bardzo ważne rzeczy o kobietach. Sztukę, która powtarza: dziewczyny i chłopcy mają jednakową moc!

Tajemnice zielnika

Zielnik pozwala zbierać i zestawiać ze sobą różne gatunki roślin. Zielnik to opowieść o różnorodności świata przyrody, ale też okazja do uważnego przyglądania się jego pięknu. Czy zielnik mógłby być też opowieścią o ludziach? O kobietach i mężczyznach, o chłopcach i dziewczynach, którzy – choć jak rośliny reprezentować mogą rozmaite typy – są mieszkańcami jednej planety i należą do jednej ludzkiej rodziny? Na wystawie znalazł się wyjątkowy zielnik kobiety, która wypełniała swoje dzieło komentarzami i przemyśleniami. Podczas warsztatów stworzymy nietypowe zielniki, będące efektem rozmów o ludzkiej różnorodności.

Co to jest (nie)podległość?

Kiedy państwo jest niepodległe? Czy człowiek też może być niepodległy? Co trzeba zrobić, by na miano bohatera zasłużyć? Na te trudne pytania spróbujemy wspólnie odpowiedzieć podczas zajęć. Słowo „niepodległość” słyszymy w roku szczególnej rocznicy wyjątkowo często. Wielką historię warto jednak uzupełnić o refleksję nad tym, czym jest podległość, która częściej kryje się w szczegółach, jest może mniej widoczna, a jednak silnie obecna. To właśnie ona wynika z dzielenia ludzi ze względu na płeć, kolor skóry, pochodzenie czy narodowość.

Kogo nie widać na tym obrazku?

Wychodząc od prac prezentowanych na wystawie, zastanowimy się wspólnie nad rożnymi sposobami widzenia i opowiadania historii. Przyjrzymy się temu, jak kształtować ją mogą odmienne perspektywy – postaramy się wczuć w uczestników i uczestniczki wydarzeń historycznych, a następnie stworzyć własne narracje na ich temat.