jesienne sanatorium na udany rok szkolny

jesienne sanatorium na udany rok szkolny

Wrzesień to dla wielu z nas bardzo intensywny okres. Nowe wyzwania, na które musimy być gotowi i gotowe. Być może nie zdążyliśmy/łyśmy jeszcze odetchnąć po tych z poprzedniego semestru, a już rośnie przed nami kolejna góra problemów do rozwiązania.
Na dodanie energii i na cały nadchodzący rok szkolny Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń razem z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zapraszają nauczycieli i nauczycielki na wyjazdowe warsztaty regeneracyjne.
Działania artystycznie z pewnością nie naprawią systemu edukacji, ale mogą pomóc w zasileniu żródeł kreatywności i motywacji do działania. Dają przestrzeń do autorefleksji i grupowego namysłu, na które w biegu szkolnego życia zazwyczaj brakuje czasu.


Rekrutacja trwa do 30.09.2022. O wynikach poinformujemy 4.10.2022. 

 

regulamin jesienne sanatorium 2022

Grupa choreograficzno-przyrodnicza, termin: 21-23 października, Studio Burdąg, prowadzą: Alicja Czyczel i Olga Roszkowska

Alicja Czyczel (ona/jej) jest feministką, choreografką oraz edukatorką zainteresowaną związkiem między ciałem a ekologią. Ukończyła magisterskie międzyobszarowe studia humanistyczne i społeczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz choreografię w Narodowym Centrum Choreografii ICI-CCN Montpellier we Francji. Praca, którą dzieli się z dziećmi i dorosłymi podczas warsztatów, służy jej jako narzędzie i portal do wyrażania emocji, pogłębiania empatii, stawiania oporu i budowania wspólnoty. Choreografie sceniczne tworzy kolektywnie („LAGMA” 2020) i solo („ciało, na głos” 2019). Od maja 2020 roku współtwórczyni Przestrzeni Wspólnej – nieformalnej edukacyjnej inicjatywy skupiającą środowisko nowej choreografii i tańca współczesnego.

Olga Roszkowska (ona/jej) – artystka, filmowczyni i badaczka. W swojej praktyce podejmuje tematykę związaną z przestrzeniami ekstrakcji oraz kolonizacji przyrody, obserwując opór, adaptację i regenerację międzygatunkowych wspólnot. Łączy narzędzia audiowizualne i pracę z tekstem z metodami ucieleśnionymi oraz budowaniem przestrzeni do uwspólniania wiedzy eksperckiej i nienaukowej, rozwijanej dzięki metodom etnograficznym, artystycznym oraz tych polegającym na długotrwałej obecności i zakorzenieniu w danym krajobrazie. Eksperymentując w obszarze niezależnej, oddolnej edukacji kieruje się podejściem ekofeministycznym i intersekcjonalnym oraz priorytetyzuje bezpośrednie doświadczanie świata oparte na czułej obserwacji. Członkini Spółdzielni „Krzak” oraz grupy ZAKOLE zajmującej się badaniem i rzecznictwem na rzecz największego podmokłego obszaru Warszawy – Zakola Wawerskiego. Obecnie pracuje nad sieciowaniem i budowaniem „mokrych sojuszy” pomiędzy osobami i grupami, które na różnych polach zajmują się ochroną sieci rzecznych oraz terenów podmokłych.
Absolwentka i wykładowczyni Royal Academy of Arts w Hadze, współpracowniczka Centrum Ochrony Mokradeł, jedna z redaktorek magazynu „Krzak Papier”.

warsztat: Jesienne spotkanie w Burdągu upłynie nam pod znakiem gromadzenia energetycznych zapasów na zimę. Proponujemy praktyki ucieleśnienia, spacery w ciszy, (auto)masaże, sesje dźwiękowe, wspólne gotowanie i czytanie na głos. Chciałybyśmy stworzyć wspólnie z Wami przestrzeń i czas dla odpoczynku i ukojenia zszarganych nerwów. Pragniemy zakończyć ten wyjazd zrelaksowane i wzmocnione. U podstaw tego, co będziemy robić, będzie leżała zasada przyjemności i dobrowolności. Nie chce Ci się iść na grzyby? Wolisz podrzemać? Dobrze. Ty wiesz najlepiej, jak zatroszczyć się o siebie. Zachęcamy osoby uczestniczące do odłączenia się na te kilka dni od mediów społecznościowych i skrzynek mailowych na tyle, na ile to możliwe. Weźcie ze sobą wygodne i ciepłe ubrania, grube skarpety, sportowe i nieprzemakalne buty i/lub kalosze. Jeśli pogoda dopisze, będziemy poznawać okoliczny las i jego (poza)ludzkie mieszkanki i mieszkańców. Odpoczynek to czasami także aktywne spędzanie wolnego czasu, smakowanie jego rozciągłości i przyjemności jaką nasze ciało czerpie z bycia w ruchu.

Grupa turystyczno-projektowa, termin: 4-6 listopada, Julinek. Prowadzą: Magdalena Kreis, Marta Kwiatek, Kwiatek

Magdalena Kreis – twórczyni, kuratorka, edukatorka, animatorka. Wymyśla, inicjuje, koordynuje, wspiera. Od ponad 12 lat tworzy autorskie działania w obszarze sztuki współczesnej i dizajnu, których celem jest angażowanie publiczności w różnym wieku. Są wśród nich projekty wystawiennicze, aktywności warsztatowe, programy towarzyszące wystawom i publikacje edukacyjne. Współpracuje z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi w Polsce i za granicą. Od 2019 roku współtworzy niezależną inicjatywę wystawienniczą NOWY ZŁOTY zlokalizowaną w kiosku na jednym z wrocławskich osiedli. W ostatnim czasie pracowała nad wystawą rodziną „W kratkę" w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Więce o Magdzie: magdalenakreis.pl

Marta Kwiatek, Kwiatek – propagatorzy kultury sitodruku. Kładą nacisk na współpracę, partycypację, ponowne przetwarzanie. Lubią działania sąsiedzkie. Marta Kwiatek – ilustratorka, kierowniczka pracowni sitodruku i rysunku w School of Forms. Kwiatek – aktywista, grafik i cyklista. Wspólnie prowadzą pracownię „Kwiaciarnia Grafiki”, która od dekady uprawia kulturę sitodruku w imię demokratyzowania dostępu do sztuki. Duet organizuje wycieczki rowerowe „Tour de Varsovie”. Zaangażowani w sprawy lokalne, walczą o uratowanie toru kolarskiego Orzeł – Nowe Dynasy w Warszawie. Prowadzą plenerową galerię TOR.

Więcej o Kwiatkach: graphicsflowershop.com oraz kwiaciarniagrafiki.pl

warsztat: Weekendowe działanie będzie służyło energetyzacji! Skłaniamy się ku tzw. aktywnemu wypoczynkowi, który realizować będziemy poprzez pracę twórczą i dziarskie spacery. Listopadową aurę przełamiemy kolorem. Zregenerujemy się poprzez wspólne działania. Będziemy generować i miksować graficzne elementy oraz wzory, których użyjemy do pracy indywidualnej , ale także do kolektywnych praktyk w terenie. Efektem prac będą art booki, koszulki i dokumentacja działań w przestrzeni. Kształty i kolory będą dobrane tak, by wzmocnić witalność i dobry nastrój! Skorzystamy z narzędzi rysunkowych, sitodruku oraz praktyk performatywnych (nie wymagamy specjalnych umiejętności).

Grupa aktywistyczno-malarska, termin: 4-6 listopada, Dom Plenerowy ASP w Dłużewie, prowadzą: Cecylia Malik i Hanna Zwierzchowska

Cecylia Malik – malarka, performerka, edukatorka, ekolożka i miejska aktywistka. Ukończyła malarstwo na ASP w Krakowie. Absolwentka podyplomowych studiów kuratorskich na UJ w Krakowie. Współtwórczyni „Modraszek Kolektyw” – akcji w obronie Krakowskiego Zakrzówka przed zabudową. Współorganizuje cykliczne imprezy na Wiśle „Wodna Masa Krytyczna”. Inicjatorka akcji społeczno-artystycznych takich jak „Matki Polki na wyrębie” przeciwko LEX Szyszko, „Warkocze Białki” w obronie rzeki Białki przed regulacją, „Siostry Rzeki” razem z Koalicją „Ratujmy Rzeki” przeciw budowie zapory w Siarzewie, „Chciwość Miasta” – w obronie modernistycznego hotelu Cracovia przed wyburzeniem. Za realizację akcji artystycznej „365 Drzew” otrzymała tytuł „Kulturystki roku 2010” nagrody Programu Trzeciego Polskiego Radia. Autorka filmu dokumentalnego „Raj na ziemi” o miłości bezdomnej pary z sąsiedztwa. Cecylia Malik organizuje protesty wspólnie z ekspertami i organizacjami dbając o ich sens i skuteczność zarazem kreując je na happeningi i dzieła sztuki w przestrzeni publicznej.

Hanna Zwierzchowska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Architektury Wnętrz oraz Studium Pedagogicznego.. Aktywnie zajmuje się sztuką, projektowaniem oraz edukacją artystyczną. Wielokrotna stypendystka badaczka metod edukacji w muzeach Europejskich (Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego), pracowniczka Młodzieżowego Domu Kultury OPEK w Leuven w Belgii (Erasmus entrepreneurs Programme). Uczestniczka artystycznych szkoleń europejskich dotyczących praw człowieka i edukacji nieformalnej (Creative Learning Cookbook, Ryga, 2016; WeMen, Brivezac, 2018; Digitale, Łódź, 2019). Obecnie współpracuje jako edukatorka z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w Zamku Ujazdowskim Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki w Warszawie. Jest również nauczycielką sztuki w Canadian School of Warsaw.

warsztat: Korzystając z walorów przepływającej nieopodal rzeki Świder (nad którą licznie zakładano sanatoria) oraz tradycji Domu Plenerowego warszawskiej ASP, zanurzymy się w metodach twórczych interwencji w otaczający nas świat. Sprawdzimy jak sztuka pozwala nam zwrócić uwagę na otaczającą nas przyrodę, odnaleźć w niej inspirację zarówno do kontemplacji jak i otwarcia się na innych we wspólnej pracy. Warsztat będzie okazją do manualnych działań, twórczego przerabiania i odnajdywania wrażliwości na sprawy otaczającego nas świata. W programie znajdą się spacery, sesje twórcze a także miejsce na improwizację i spontaniczne akcje artystyczne.  

Kto może wziąć udział?


Nauczyciele, nauczycielki wszystkich przedmiotów i wszystkich klas, zarówno ze szkół publicznych jak i prywatnych, a także wszystkie inne osoby, które pracują w placówkach oświatowych na terenie Warszawy.

Co zapewniamy?


Udział w Sanatorium jest bezpłatny. Zabezpieczamy transport, noclegi i smaczne posiłki.
W zamian oczekujemy, aby zgłaszające się osoby były z nami na wszystkich warsztatach oraz wydarzeniu finałowym, które zorganizujemy w Warszawie.

Zakładamy, że czeka na nas 1 wyjazd weekendowy w okresie październik-listopad 2022 oraz spotkanie podsumowujące w Warszawie 18 listopada. Spotkanie będzie okazją do wymiany doświadczeń oraz poznania innych uczestników i uczestniczek projektu. Planujemy przeprowadzić je w formie wydarzenia artystycznego. Udział w programie wymaga obecności w obu wydarzeniach.

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: anna.kobierska@edukacja.artmuseum.pl


Projekt finansowany ze środków Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

 

Zdjęcie: Piżmak Studio