Sanatorium dla Pracownic i Pracowników Oświaty

Sanatorium dla Pracownic i Pracowników Oświaty

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza nauczycielki i nauczycieli z Warszawy i okolic do wzięcia udziału w projekcie Sanatorium dla Pracownic i Pracowników Oświaty. Sanatorium jest częścią festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE XIII, który w tym roku poświęcony jest pytaniu “jak robić szkołę?”.


Wiele dyskutuje się o problemach polskiej oświaty, mniej natomiast o potrzebach nauczycielek i nauczycieli. Tymczasem dobrostan osób w procesie uczenia się - zarówno tzw. ciała pedagogicznego, jak i uczennic i uczniów - to jeden z podstawowych warunków skutecznej edukacji oraz budowania przyjaznych relacji.

Dlatego, na przekór kulturze nadrabiania zaległości oraz ustawicznej presji podnoszenia kwalifikacji, po trudnym roku edukacji zdalnej i przed ponownie niełatwym powrotem do szkoły chcemy zaprosić Was do współtworzenia niecodziennego “sanatorium”.

Czym będzie Sanatorium dla Pracownic i Pracowników Oświaty?

W trakcie 2 dni warsztatów i spacerów będzie można pracować nad swoimi mocnymi stronami, ćwiczyć umiejętność łamania schematów dzięki sile wyobraźni, uczyć się technik pracy z oddechem czy poznawać sposoby na kłopoty ze snem. Wszystko po to, by poczuć się lepiej! Z kuracjuszkami i kuracjuszami pracować będą doświadczone praktyczki: Barbara Głocka, Marta Florkiewicz-Borkowska i Ewa Radanowicz.

Gdzie Was zapraszamy?

Przestrzenią sanatorium będzie dom Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie - położony w malowniczym i zielonym zakolu Bugu “oddział” muzeum - niegdyś był miejscem zamieszkania pary wybitnych architektów, a dziś jest nie tylko celem wycieczek dla znawczyń i fanów architektury, ale też miejscem warsztatów i działań edukacyjnych. Miejsce o świetnych walorach przyrodniczych i czystym powietrzu pozwoli nam rozpocząć pobyt w “sanatorium” od zapoznania się z niekonwencjonalnym domem i ogrodem oraz krótkiego spaceru po okolicy..

Jak aplikować?

Jeśli chcesz wziąć udział w projekcie “sanatorium” prosimy Cię o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który zawiera napisanie krótkiego listu, w którym opowiesz nam, jak i kiedy odpoczywasz? Co odpręża Cię w Twojej codziennej pracy nauczycielki, nauczyciela? Formularz znajduje się pod tym linkiem.

Do kiedy aplikować?

Na Wasze zgłoszenia czekamy do 6.08.2021, a do 09.08.2021 poinformujemy wszystkie osoby o wynikach rekrutacji

Ile to kosztuje?

Zaproszenie do udziału sanatorium nie wiąże się z opłatą. Należy jednak zarezerwować dwa terminy wyjazdów. Muzeum zapewnia transport na trasie Warszawa - Szumin - Warszawa oraz posiłki na miejscu. Przewidywany czas działań w trakcie dnia to godz. 9:00-20:00.

Dla kogo?

Do aplikowania zapraszamy nauczycielki i nauczycieli z Warszawy i okolic. Do udziału w projekcie możemy zaprosić około 20 osób, które spotkają się w 2 grupach 10-osobowych.

Kiedy?

Planujemy dwa turnusy:

  • I grupa 16.08.2021 (warsztaty oddechowe z Barbarą Głocką) i 23.08.2021 (spotkanie warsztatowe z Martą Florkiewicz-Borkowską),
  • II grupa 17.08.2021 (warsztaty oddechowe z Barbarą Głocką) i 25.08.2021 (spotkanie warsztatowe z Ewą Radanowicz)

Z kim?

Zapraszamy Was do spotkania i pracy ze specjalistkami w swoich dziedzinach. Poznajcie je:

Barbara Głocka

Terapeutka ruchową w Centrum Zdrowego Ciała i Ruchu FIZJO4LIFE. W swoim warsztacie skupia się na reedukacji oddechowej oraz treningu medycznym nastawionym na kształtowanie prawidłowej postawy ciała, jego usprawnieniem oraz eliminowaniem bólu. Kilkunastoletnie doświadczenie w sporcie zawodowym przekładam na pracę z człowiekiem.

Marta Florkiewicz-Borkowska

Nauczycielka w Szkole Podstawowej im.Karola Miarki w Pielgrzymowicach trenerka edukacyjna, edukatorka w zakresie nowoczesnych rozwiązań w edukacji, a także dyplomowana arteterapeutka. Nauczycielka roku 2017. Współpracuje z wieloma instytucjami edukacyjnymi i wydawnictwami. Jest autorką i współautorką wielu projektów społecznych m. in Pożeracze smutku. Działa również na rzecz popularyzacji nowych technologii w edukacji.

Ewa Radanowicz

​​Dyrektor Szkoły Podstawowej w Radowie Małym, zarządzanej wg autorskiego programu. Nieustannie poszukuje najlepszych rozwiązań organizacyjnych i kierowniczych, które można zastosować w sferze edukacji. Stworzyła autorską szkołę publiczną, do której przyjeżdżają ludzie z całej Polski, przekonać się jak reformować oświatę w ramach systemu. Autorka książki, W szkole wcale nie chodzi o szkołę”.