Lekcje w Muzeum nad Wisłą - gimnazjum

Lekcje w Muzeum nad Wisłą - gimnazjum

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza nauczycieli i uczniów szkół przedszkoli do udziału w bezpłatnych lekcjach w Muzeum towarzyszących wystawie “Syrena herbem twym zwodnicza”.


Zapraszamy Państwa do skorzystania z oferty programu „Szkoła w Muzeum” w nowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą. Wystawa „Syrena herbem twym zwodnicza” jest próbą pokazania potencjału tkwiącego w symbolu syreny. Jest to pierwsza tak duża wystawa współcześnie traktująca o tej tematyce, łącząca różne podejścia do zagadnień hybrydowości, tożsamości narodowej i mitologii. Od starożytności po współczesność syrena jest niezwykle popularnym motywem pojawiającym się w sztuce różnych kultur. Przyglądamy się jej bardzo szeroko – na wystawie obok różnorodnych mediów sztuki (film, malarstwo, rzeźba, instalacja, fotografia) znajdzie się wizualna historia herbu Warszawy. Dzieci i młodzież wraz z nauczycielami zapraszamy do wspólnego odkrywania znaczeń, jakie towarzyszą niezwykle pojemnej figurze ludzkiej wyobraźni – połączenia człowieka i zwierzęcia. Ekspozycja prowokuje do refleksji nad fenomenem syreny, tego, co symbolizuje, kogo reprezentuje i w jaki sposób odzwierciedla ludzkie marzenia i lęki.

Syrena jako symbol


Choć legendy i mityczne opowieści wskazują rzeki i morza jako środowisko naturalne syreny, w Warszawie zadomowiła się na wszelkie możliwe sposoby. Zaraz po zaszczytnym miejscu w herbie stolicy, można bez końca wyliczać budynki, pomniki miejskie, okładki książek czy graffiti kibiców Legii. Dlaczego tak chętnie używamy syreny? Jakie sensy przekazuje jako symbol? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, analizując konteksty, w jakich syrena pojawia się na wystawie. W ramach warsztatu zaprojektujemy własne znaki graficzne, ponownie uruchamiając potencjał bohaterki miasta.

Generator legend


Mity, baśnie i legendy to niekończące się źródło hybryd i potworów. Przykładem niezwykle popularnej hybrydy łączącej istotę ludzką ze zwierzęcą jest oswojona w tradycji i kulturze syrena. Chcielibyśmy zbadać kształt tych opowieści i zastanowić się, jakie elementy są niezbędne, by powstała ciekawa narracja. Badając konstrukcję legend, stworzymy ich generator. Różnorodne wcielenia syreny na wystawie zainspirują nas do stworzenia współczesnych, alternatywnych historii o syrenie.

 

Program Użyj Muzeum jest dostępny dla wszystkich naszych gości. Istnieje możliwość przygotowania warsztatów uwzględniających specjalne potrzeby grupy. Informacje na ten temat mogą Państwo zawrzeć w polu "Pytanie do organizatora" w formularzu rejestracji.