Lekcje w Muzeum nad Wisłą - szkoła podstawowa

Lekcje w Muzeum nad Wisłą - szkoła podstawowa

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza nauczycieli i uczniów szkół przedszkoli do udziału w bezpłatnych lekcjach w Muzeum towarzyszących wystawie “Syrena herbem twym zwodnicza”.


Zapraszamy Państwa do skorzystania z oferty programu „Szkoła w Muzeum” w nowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą. Wystawa „Syrena herbem twym zwodnicza” jest próbą pokazania potencjału tkwiącego w symbolu syreny. Jest to pierwsza tak duża wystawa współcześnie traktująca o tej tematyce, łącząca różne podejścia do zagadnień hybrydowości, tożsamości narodowej i mitologii. Od starożytności po współczesność syrena jest niezwykle popularnym motywem pojawiającym się w sztuce różnych kultur. Przyglądamy się jej bardzo szeroko – na wystawie obok różnorodnych mediów sztuki (film, malarstwo, rzeźba, instalacja, fotografia) znajdzie się wizualna historia herbu Warszawy. Dzieci i młodzież wraz z nauczycielami zapraszamy do wspólnego odkrywania znaczeń, jakie towarzyszą niezwykle pojemnej figurze ludzkiej wyobraźni – połączenia człowieka i zwierzęcia. Ekspozycja prowokuje do refleksji nad fenomenem syreny, tego, co symbolizuje, kogo reprezentuje i w jaki sposób odzwierciedla ludzkie marzenia i lęki.

Atlas podwodny


Co czai się w odmętach Wisły? Czy rzeczywiście można spotkać tam syreny? Na wystawie zbadamy je we wszelkich możliwych odsłonach: syreny groźne, zmęczone, dzikie, eleganckie, waleczne, a nawet ptasie… Szybko okaże się, że wyobraźnię artystów często zamieszkują stworzenia równie tajemnicze, co te z warszawskich legend. Inspirując się nimi stworzymy bestiariusz podwodnego świata.

Skarby na dnie


Jakie najdziwniejsze śmieci można wyłowić z rzeki? I co sprawia, że przedmioty te są tak niezwykłe? Czy można z nich zrobić dzieło sztuki? Na wystawie zobaczmy, w jaki sposób przedmioty codziennego użytku stają się dla artystów źródłem inspiracji i materią działania. Wykorzystując rzeczy, wydawałoby się banalne i bezwartościowe, stworzymy oryginalne rzeźby.

Co to jest hybryda?


Syrena to jedna z najpopularniejszych hybryd w kulturze. Na wystawie można zobaczyć ją w rozmaitych wcieleniach. Jednak do rodziny hybryd należy wiele innych stworzeń, potworów i wytworów wyobraźni, które dzieci doskonale znają z opowieści i bajek. Porozmawiamy o tym, po co ludzie je wymyślają i dlaczego są ważne dla artystów. Odkryjemy wyobrażenia o syrenach od czasów starożytnych, po współczesność.

Program Użyj Muzeum jest dostępny dla wszystkich naszych gości. Istnieje możliwość przygotowania warsztatów uwzględniających specjalne potrzeby grupy. Informacje na ten temat mogą Państwo zawrzeć w polu "Pytanie do organizatora" w formularzu rejestracji.