Lekcje w Muzeum nad Wisłą - szkoła ponadgimnazjalna

Lekcje w Muzeum nad Wisłą - szkoła ponadgimnazjalna

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza nauczycieli i uczniów szkół przedszkoli do udziału w bezpłatnych lekcjach w Muzeum towarzyszących wystawie “Syrena herbem twym zwodnicza”.


Zapraszamy Państwa do skorzystania z oferty programu „Szkoła w Muzeum” w nowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą. Wystawa „Syrena herbem twym zwodnicza” jest próbą pokazania potencjału tkwiącego w symbolu syreny. Jest to pierwsza tak duża wystawa współcześnie traktująca o tej tematyce, łącząca różne podejścia do zagadnień hybrydowości, tożsamości narodowej i mitologii. Od starożytności po współczesność syrena jest niezwykle popularnym motywem pojawiającym się w sztuce różnych kultur. Przyglądamy się jej bardzo szeroko – na wystawie obok różnorodnych mediów sztuki (film, malarstwo, rzeźba, instalacja, fotografia) znajdzie się wizualna historia herbu Warszawy. Dzieci i młodzież wraz z nauczycielami zapraszamy do wspólnego odkrywania znaczeń, jakie towarzyszą niezwykle pojemnej figurze ludzkiej wyobraźni – połączenia człowieka i zwierzęcia. Ekspozycja prowokuje do refleksji nad fenomenem syreny, tego, co symbolizuje, kogo reprezentuje i w jaki sposób odzwierciedla ludzkie marzenia i lęki.

Odczytać syrenę


Motyw syreny obecny jest w kulturze od starożytności. Jego niesłabnąca siła dostarcza wciąż nowych treści i znaczeń przypisywanych przerażającej pierwotnie, a dziś oswojonej zwierzęco-ludzkiej hybrydzie. Na zajęciach potraktujemy syrenę jako tekst do odczytania. Zastanowimy się, co cechy potworów zrodzonych przez ludzką wyobraźnię mówią o nas samych i kulturze? Spróbujemy rozpoznać ewolucję symbolu, a także jego uniwersalność. Stawiamy na aktywną analizę i interpretację dzieł sztuki.

Mapa syren


Syrena stanowi niezwykle popularny w kulturze motyw, zarówno w pradawnych legendach, jak i współczesnych filmach. Również niektóre z prac pokazywanych na wystawie dzielą od siebie setki lat. Odwołując się do nich, jak i do doświadczeń związanych z popkulturą, dla której syreny pozostają bogatym źródłem bodźców, stworzymy mapę obejmującą bogactwo i różnorodność występowania tych tajemniczych i wieloznacznych stworzeń.

Kogo reprezentuje hybryda?
 

Hybrydy funkcjonują na granicy światów. Syrena, choć oswojona, jako kobieco-zwierzęca postać wymyka się systemom klasyfikacji. Fascynująca i niepokojąca stała się również symbolem i narzędziem walki tych, którzy również „nie mieszczą się” w narzuconych ramach społecznych, są poza normami. Czyje ciała podobnie funkcjonują na marginesach? Jaki związek wyobrażenia syren mają z postrzeganiem kobiecej cielesności i seksualności? Czy syrena może stać się symbolem emancypacji? Na czym polega jej siła i kto z syreną się utożsamia? 

Program Użyj Muzeum jest dostępny dla wszystkich naszych gości. Istnieje możliwość przygotowania warsztatów uwzględniających specjalne potrzeby grupy. Informacje na ten temat mogą Państwo zawrzeć w polu "Pytanie do organizatora" w formularzu rejestracji.