Formy podstawowe. Rok szkolny 2022/2023

Formy podstawowe. Rok szkolny 2022/2023

„Formy podstawowe” to cykliczny program Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego skierowany do nauczycieli pracujących z uczniami i uczennicami klas 4-8. Już w czerwcu ruszamy z drugą edycją programu.
 

“Formy podstawowe” są adresowane do szkół podstawowych, gdzie dzieła sztuki używane są w edukacji jako narzędzie do uruchomienia kreatywnej energii, budowania sprawczości i samodzielnego myślenia. W tym roku swoich kolegów i koleżanki z zaprzyjaźnionych szkół nominowali do działania nauczyciele z poprzedniej edycji. W ten sposób MSN wspólnie z Fundacją EFC chce tworzyć sieć placówek korzystających ze sztuki współczesnej w procesach edukacyjnych. Piętnaście pudełek trafi w tym roku do szkół z Warszawy i do mniejszych miejscowości rozsianych po całej Polsce.

Program składa się z przygotowanych przez artystki i artystów instrukcji wykonania dzieł, umieszczonych w zaprojektowanym do tego celu pudełku. Jest to „uśpiona” wystawa, która w każdej chwili może się zmaterializować w kształcie wybranym przez uczniów szkoły, wspieranych przez kadrę nauczycielską i zespół edukacji Muzeum. Tegoroczna edycja pudełek zawierać będzie ćwiczenia, narzędzia i instrukcje stworzone przez m. in. artystę i kompozytora z Libanu, Tareka Atoui, autorkę instalacji i performansów z Hiszpanii, Dorę Garcia, naukowo-artystyczny warszawski kolektyw Zakole, artystkę i edukatorkę Jaśminę Wójcik oraz indyjskiego malarza Prabhakara Pachpute, którego prace można oglądać m. in. na tegorocznym Biennale Sztuki w Wenecji.

Zrealizowane w szkołach prace mogą stać się pomocami dydaktycznymi, dekoracją, wydarzeniem lub częścią infrastruktury szkolnej. Decyzja o miejscu zainstalowania, sposobie wykonania i funkcji będzie podejmowana przez użytkowników wystawy i w relacji do architektury szkoły. Programowi towarzyszy strona internetowa, która zbiera wypracowane materiały edukacyjne oraz teksty o zastosowaniu sztuki w życiu szkoły.

Za pomocą „Form podstawowych” stawiamy sobie pytania: co możemy zrobić ze sztuką? Czym może być wystawa? Czego możemy się nauczyć od artystek i artystów? Czy poprzez kontakt ze sztuką powstaje wiedza? I w końcu: jak rozumieć sztukę lub jak czerpać przyjemność z jej niezrozumienia?

Osoby zainteresowane materiałami z pierwszej edycji zapraszamy na stronę programu: Formy Podstawowe.