WWB TV. Kim jest architekt?
Dyskusja

W ostatnich latach architekci oraz ich praca znalazła się w centrum zainteresowania badań antropologicznych. Takie badania pozwalają nam opisać poszczególne stadia tworzenia wiedzy i artefaktów architektonicznych, budynków i planów zagospodarowania przestrzennego.

Jedną z najbardziej fascynujących prac w tej dziedzinie jest etnografia architektury Albeny Yanevej, stworzona na podstawie pracy w terenie, w charakterze obserwatora w Biurze OMA (Office for Metropolitan Architecture) Rema Koolhaas’a. Kiedy obserwuje się architekta lub jego projekt w ich przyziemnych trajektoriach, idzie się śladem wszystkich tych drobnych zabiegów recyklingu i ponownego wykorzystania poprzednich projektów, patrzy się jak powstaje nowy model, jak stare modele są ponownie wykorzystywane i pozostają w obiegu, człowiek zdaje sobie sprawę, że projekty architektoniczne są o wiele bardziej złożone niż społeczeństwo i kultura, które mają za zadanie je wyjaśniać.

Etap projektowania jest znacznie bardziej skomplikowany niż etap budowy. Dzięki pracy etnograficznej bezpośrednio w „terenie” - w biurze projektowym, widzimy jak architektura łączy różnorodne dziedziny. Okazuje się wtedy na przykład, że projekt w formacie 3D-CAD wygląda zupełnie nierealnie. A gdzie w tym wszystkim miejsce dla niezadowolonych klientów i ich często sprzecznych wymagań? Jak sprostać wymogom prawnym i planom zagospodarowania przestrzennego? A co z kwestią budżetu i jego różnych opcji?