Sympozjum poświęcone twórczości Marii Bartuszovej
Boris Ondreicka: O cielesności i ponownym odkryciu

Historia (sztuki) zna wiele przykładów opowieści z różnych powodów pominiętych, zapomnianych czy wypartych z jej głównego nurtu. Jednodniowe sympozjum poświęcone twórczości Marii Bartuszovej to próba przypomnienia jednej z nich.

Zaproszeni goście z jednej strony wracają do przeszłości i ją opowiadaką, z drugiej jednak próbują tę historię ożywiać: ujmować w szerszej (często tylko potencjalnej) perspektywie i wyobrażać w możliwych (ale niezaistniałych) dialogach. Zaburzając linearność, spróbowali poszukać jej teraźniejszych znaczeń.

Boris Ondreička - urodzony w 1969 r. w Zlatych Moravcach na Słowacji, jest artystą, kuratorem i piosenkarzem działającym w Bratysławie i Wiedniu.
Pracował jako koordynator projektów w Centrum Georga Sorosa na rzecz sztuki współczesnej w Bratysławie, dyrektor inicjatywy artystycznej tranzit.sk <http://tranzit.sk> w Bratysławie oraz kurator galerii Thyssen-Bornemisza Art Contemporary w Wiedniu (od 2012 r.). Był również kuratorem i współpracownikiem przy organizacji wielu wystaw. W 2010 r. utworzył Stowarzyszenie Juliusa Kollera. Jego projekty artystyczne były prezentowane podczas wielu międzynarodowych wystaw. Jego publikacja HI! lo została wydana przez jrp Ringier, Zurych. Od 1987 r. jest głównym wokalistą i autorem tekstów zespołu Kosa z nosa, działającego w Bratysławie.