Sympozjum poświęcone twórczości Marii Bartuszovej
Briony Fer: Proces pracy, proces myślenia

Historia (sztuki) zna wiele przykładów opowieści z różnych powodów pominiętych, zapomnianych czy wypartych z jej głównego nurtu. Jednodniowe sympozjum poświęcone twórczości Marii Bartuszovej to próba przypomnienia jednej z nich.

Zaproszeni goście z jednej strony wracają do przeszłości i ją opowiadaką, z drugiej jednak próbują tę historię ożywiać: ujmować w szerszej (często tylko potencjalnej) perspektywie i wyobrażać w możliwych (ale niezaistniałych) dialogach. Zaburzając linearność, spróbowali poszukać jej teraźniejszych znaczeń.

Briony Fer jest historyczką sztuki, zajmującą się głównie sztuką nowoczesną i współczesną. Jej zainteresowania badawcze konsekwentnie oscylują pomiędzy historią awangard a pracami artystów współczesnych, w tym Gabriela Orozco, Roni Horn, Davida Batchelora oraz Tacity Dean. Opublikowane przez nią książki obejmują On Abstract Art [O sztuce abstrakcyjnej] (1997, The Infinite Line [Nieskończona linia] (2004)oraz Eva Hesse: Studiowork [Eva Hesse: prace studyjne] (2009). Zorganizowała również wystawy prac studyjnych Evy Hesse oraz, niedawno, wystawę prac Gabriela Orozco, której towarzyszyło wydanie monografii Gabriel Orozco: thinking in circles [Gabriel Orozco: myślenie okręgami] (Fruitmarket Gallery, Edynburg, 2013). Fer jest również profesorką historii sztuki na University College London.