Sympozjum poświęcone twórczości Marii Bartuszovej
Anke Kempkes: Maria Bartuszová – Pionierka form

Historia (sztuki) zna wiele przykładów opowieści z różnych powodów pominiętych, zapomnianych czy wypartych z jej głównego nurtu. Jednodniowe sympozjum poświęcone twórczości Marii Bartuszovej to próba przypomnienia jednej z nich.

Zaproszeni goście z jednej strony wracają do przeszłości i ją opowiadaką, z drugiej jednak próbują tę historię ożywiać: ujmować w szerszej (często tylko potencjalnej) perspektywie i wyobrażać w możliwych (ale niezaistniałych) dialogach. Zaburzając linearność, spróbowali poszukać jej teraźniejszych znaczeń.

Anke Kempkes pracowała od 1992 r. jako niezależna naukowczyni, krytyczka i kuratorka w Londynie i Berlinie. W 2004 r. objęła stanowisko kuratorki w Kunsthalle Basel, gdzie zrealizowała wystawę „Flesh at War with Enigma”, skupiającej się na twórczości polskiej rzeźbiarki Aliny Szapocznikow. W 2005 r. w Nowym Jorku utworzyła galerię BROADWAY 1602. Program kuratorski i naukowy galerii koncentruje się na przypominaniu prac artystek z lat 60 i 70 XX wieku. W tym kontekście Anke Kempkes wystawiła i reprezentowała prace, między innymi, Babette Mangolte, Aliny Szapocznikow, Evelyne Axell, Nicola L, Zofii Rydet, Penny Slinger, Sylvii Palacios Whitman, Rosemarie Castoro, Lenory De Barros i Giny Pane. W 2014 r. Anke Kempkes pracowała jako kuratorka dwuczęściowej wystawy ULTRAPASSADO, badającej kwestie związane z gender w nurcie abstrakcji geometrycznej, minimalistycznej i systematycznej reprezentowanej przez twórczość trzech generacji artystek z pięciu krajów: Lenora de Barros, Lygia Pape, Lydia Okumura, Martha Araújo, Paloma Bosquê /Brazylia i Stany Zjednoczone; Rosemarie Castoro i Samia Halaby (Palestyna) / Stany Zjednoczone; Gina Pane /Francja; Barbro Östlihn /Szwecja; Dora Maurer /Węgry.)