Raqs Media Collective. The Capital of Accumulation
Otwarcie wystawy

Artyści z New Delhi skupieni w Raqs Media Collective zapraszają do podróży śladami Róży Luksemburg, ideolożki polskiego i niemieckiego ruchu robotniczego.

Inspiracją dla Raqs stała się książa Luksemburg z 1914 roku „Akumulacja kapitału. Przyczynek do ekonomicznego objaśnienia kapitalizmu”.

Artyści odwiedzili m.in. Zamość – miejsce jej urodzenia, budynek upadłego warszawskiego Zakładu Wytwórczego Lamp im. Róży Luksemburg oraz berliński szpital Charite, gdzie znaleziono ciało, należące prawdopodobnie do tej zamordowanej 90 lat wcześniej działaczki. Praca ta stanowi archiwum tropów zarejestrowanych podczas „ideologiczno-detektywistycznej” podróży Raqs: sennych krajobrazów podmiejskich, archiwów i bibliotek, centrów handlowych, zwierząt żyjących w miastach, pomników, trakcji kolejowych, opuszczonych fabryk etc.

Wystawa „The Capital of Accumulation” odbywa się w ramach projektu „The Promised City”, inicjatywy kulturalnej Warszawy i Berlina z kooperacjami w Bombaju i Bukareszcie: artyści, kuratorzy, twórcy kultury i naukowcy z Polski, Niemiec, Indii i Rumunii, zaprezentują w programie „The Promised City” wiele nowych, interdyscyplinarnych produkcji artystycznych, których wspólnym tematem jest refleksja na temat marzeń, iluzji i poszukiwania szczęścia w nowoczesnych metropoliach.