Nowe ruchy społeczne
Co widzi Minin? Audiowizualny zapis badania społecznego radykalnej młodzieży w Rosji

Warsztatowe seminarium wokół audiowizualnej dokumentacji z badania terenowego zostanie poprowadzone przez jej autorów: scenarzystę oraz badacza.

35-o minutowy materiał dotyczy działalności kilku radykalnych ruchów młodzieżowych w Niżnym Nowogrodzie (czwartym co do wielkości mieście Rosji), takich jak: antyrasiści, anarchiści, narodowi bolszewicy, radykalni nacjonaliści, w tym neonaziści.Głównym motywem dokumentacji jest proces radykalizacji młodzieży we współczesnej Rosji, związany z nasileniem się konfrontacji radykalnych antyrasistów i nacjonalistów. Za proces ten odpowiedzialna jest głownie władza, która traktuje zbuntowaną młodzież jak wrogów, bez rozróżnienia ideologicznego, stosując wobec nich represje, spychając ich tym samym do podziemia, gdzie rodzi się przemoc. „Co widzi Minin?” został wyróżniony w czerwcu 2011 roku nagrodą Sekcji Obrazu Narodowego Centrum Badań Naukowych Francji.

Prezentacja dokumentacji stała się punktem wyjścia do szerszej dyskusji nie tylko, co do jej treści, ale również na temat celowości i tajników dwumiesięcznej współpracy przedstawicieli tak różnych rzemiosł, dotyczącej tak trudnej a jednocześnie ważnej tematyki. W jaki sposób film może pomóc badaniom społecznym i odwrotnie? Czy i jak zmienia się warsztat pracy przedstawicieli tak różnych sposobów widzenia i opisywania rzeczywistości?

Zobacz także:

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

18:00 Spotkanie Co widzi Minin?Nowe ruchy społeczne Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Spotkanie Czy pokolenie Y jest ruchem społecznymNowe ruchy społeczne. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Spotkanie Polscy internauci nie boją się mrozuPierwszy raport z badania liderów ruchu protestu anty-ACTA Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Wykład STO – upadek ruchu oświatowegoNowe ruchy społeczne Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Wykład Occupy Wall StreetNowe ruchy społeczne Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
15:00 Spotkanie Ruchy protestu w Rosji i nowe media Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa