Miasto kobiet: krok do przodu
Dyskusja powarsztatowa

Dziewuchy Dziewuchom i Cafe Kulturalna zapraszają na cały dzień wydarzeń związanych z prawami kobiet i odkrywaniem siły we wspólnocie.

29 października pokażemy Warszawie, Polsce i światu, że my – kobiety – jesteśmy częścią. Częścią miasta, kraju, każdej wsi i miasteczka, częścią Placu Defilad. W miejscu z którego ruszały marsze i protesty, w którym od lat zbieramy podpisy za i przeciw, w którym jesteśmy na co dzień i od święta, będziemy wspominać i szukać własnej siły.

W rok po tym, jak Czarny Protest ogarnął całą Polskę, od wielkich miast, po miasteczka i wsie, chcemy o nim pamiętać. My wszystkie, które włączyłyśmy się w marsze, strajki i manifestacje, które nosiłyśmy czerń i parasolki i te, które tylko patrzyły i kibicowały.

Ten kolejny z kobiecych zrywów pokazał, że trzeba się z nami liczyć. Nawet „wszechmocna” władza zatrzymała sie pod naszym naporem. Sto lat temu, w początkach niepodległości, walczyłyśmy o prawa wyborcze. Wywalczyłyśmy je. Trzydzieści sześć lat temu, w Marszach Głodowych, żądałyśmy prawa do godnego życia i dostępu do podstawowych artykułów. Rząd ugiął się przed nami. Dziś też walczymy. O prawo do bycia niezależnym i samodzielnym człowiekiem. O decydowanie o sobie i swoim ciele. O godną opiekę medyczną. O ochronę przed przemocą. Nie da sie wymienić wszystkiego.

Czasem jesteśmy już zmęczone, ale od roku znów wiemy, że nie jesteśmy same. Wielki, masowy ruch pokazał nam, że nawet w małych miastach wiele z nas myśli w ten sposób, że część odważa się wyjść i powiedzieć o tym głośno. Zobaczyłyśmy nie tylko osoby od dawna zaangażowane w walkę, ale wszystkie kobiety Polski. Nasze sąsiadki, siostry, mamy i córki, współpracownice, szefowe i podwładne, znane z widzenia albo z zakupów w sklepie na rogu.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

15:00 Oprowadzania Oprowadzanie po wystawie „Plac Defilad: krok do przodu” Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
17:30 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskiepo wystawie „Plac Defilad: krok do przodu” Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
12:00 Warsztaty Symfonia na okna, mury i kolumnadyDziałania rodzinne Galeria Studio
11:00 Wystawa Plac Defilad: krok do przoduDzień otwarty Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
12:00 Otwarcie Ogłoszenie wyników konkursu na plac CentralnyInauguracja wystawy i konsultacji społecznych Sala Kruczkowskiego, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
plac Defilad 1, Warszawa
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Plac Defilad: krok do przodu” Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa