Instytucja – widmo i instytucjonalizacja archiwów
Wykład Isabel Garcii Pérez de Arce

Spotkanie z chilijską artystką i kuratorką Isabel Garcią, która opowiedziała o sytuacji archiwów artystycznych i o badaniach nad sztuką ostatnich 50 lat w Ameryce Łacińskiej.

Sztuka lat 60-80 w krajach Ameryki Łacińskiej była często miejscem oporu wobec opresyjnych reżimów politycznych. Przez wiele lat nie wchodziła do lokalnych kolekcji muzealnych, nie prowadzono nad nią badań, a dokumentacja działań artystów zachowała się dzięki wysiłkom prywatnych osób. Ta sytuacja zmieniła się w ostatnim czasie. Dziś widoczne są różne inicjatywy podejmowane przez międzynarodowe instytucje, które od pewnego czasu włączają archiwa Ameryki Łacińskiej do swoich kolekcji i programu. Jednocześnie archiwum fascynuje artystów i badaczy jako procedura pozwalającą badać jak konstruowana jest nowoczesność w naszej pamięci.