Magdalena Moskalewicz - Op art i sztuka kinetyczna w Polsce ok. roku 1965. Ćwiczenia z przynależności
Inny Transatlantyk. Sztuka kinetyczna i op-art w Europie Środkowo-Wschodniej i Ameryce Łacińskiej

Konferencja „Inny Transatlantyk. Sztuka kinetyczna i op-art w Europie Środkowowschodniej i Ameryce Łacińskiej” to próba spojrzenia z nowej perspektywy na krótki, ale historycznie znaczący moment w okresie powojennym, od późnych lat 50. do początku lat 70., gdy artyści Europy Środkowo-Wschodniej oraz Ameryki Łacińskiej ulegli wspólnemu entuzjazmowi wobec sztuki kinetycznej i op-artu.

Wykład Magdaleny Moskalewicz zatytułowany „Op art i sztuka kinetyczna w Polsce ok. roku 1965. Ćwiczenia z przynależności”.

Magdalena Moskalewicz

historyczka sztuki, redaktorka, kuratorka, specjalizuje się w sztuce środkowoeuropejskiej XX i XXI wieku. W Instytucie Historii Sztuki UAM obroniła doktorat o eksperymentach z malarstwem w Polsce w latach 60. Autorka licznych publikacji na temat malarstwa abstrakcyjnego, asamblażu i sztuki konceptualnej, a także sztuki współczesnej, była redaktorką naczelną miesięcznika o sztuce „Arteon”. W latach 2012-2015 pracowała na stanowisku post-doktorskim w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku, gdzie kierowała grupą badawczą zajmującą się sztuką powojenną z Europy Środkowo-Wschodniej w ramach globalnej inicjatywy muzeum – C-MAP. Była również redaktorką nowej publikacji nternetowej MoMA o nazwie „post: notes on modern and contemporary art around the globe”. W swojej praktyce badawczej, redakcyjnej i kuratorskiej Moskalewicz interesuje się problematyką lokalnych narracji historyczno-artystycznych oraz kwestią reprezentacji tożsamości poprzez sztukę. Tej problematyki dotyczył jej projekt kuratorski dla Pawilonu Polskiego na 56. Biennale w Wenecji (2015): *Halka**/Haiti 18°48'05"N72°23'01"W*, przygotowany we współpracy z artystami Joanną Malinowską i C.T. Jasperem, oraz książka pod tym samym tytułem. Jej ostatnia wystawa „Podróżnicy. Doświadczenie wędrówki w nowej sztuce z Europy Środkowo-Wschodniej” była pokazywana w warszawskiej Zachęcie latem 2016 roku. Moskalewicz wykładała historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Uniwersytecie Nowojorskim (NYU) oraz Uniwersytecie Carnegie Mellon w Pittsburgu (CMU). Obecnie mieszka w Chicago, gdzie wykłada w Wyższej Szkole Instytutu Sztuki (School of the Art Institute of Chicago).