Sztuka mapy - mapa sztuki. Biennale Sztuki Znalezionej na Bródnie
Program dla uczniów szkół gimnazjalnych | Wernisaż wystawy prac uczestników
Projekt „Sztuka mapy - mapa sztuki” był skierowany do gimnazjalistów ze szkół sąsiadujących z Parkiem Rzeźby na Bródnie.
Uczniowie zostali zaproszeni do ćwiczenia, które polegało na innym spojrzeniu na otaczającą rzeczywistość bródnowskich osiedli. Podczas spacerów po dzielnicy szlakami zaproponowanymi przez lokalnych animatorów kultury młodzież poszukiwała nieartystycznych obiektów, które przypominały im obiekty sztuki współczesnej. Zrobili im zdjęcia, wymyślili i opisali historie ich powstania, nagrali ich dźwięki. W cyklu kilkunastu spotkań składających się z wykładu, warsztatu i spaceru studyjnego uczestnicy projektu przygotowali interaktywną, wirtualną mapę dzielnicy, na którą złożyły się miejsca na Bródnie, w których dostrzegli sztukę. Zaznaczone obiekty zostały umieszczone na mapie wraz ze zdjęciami, historiami lub dźwiękami, podpisane nazwiskiem młodych kuratorów, którzy wybrali je w trakcie spacerów i artystycznie opracowali podczas warsztatów.
Powstałą podczas projektu mapę, która pozwala poznać miejsca i obiekty odkryte przez gimnazjalistów można obejrzeć tutaj. Oprócz mapy zwieńczeniem wspólnej pracy była wystawa wybranych przez młodzież obiektów i ich dokumentacji.
Projekt został zrealizowany w ramach programu Fundacji Orange, pod patronatem miasta stołecznego Warszawa i Urzędu Dzielnicy Targówek. Warsztaty odbywały się w Bibliotece Publicznej Dzielnicy Targówek.