Spring Rites: narodziny nowego Muzeum
Warsztaty i performans Grace Ndiritu

Grace Ndiritu jest brytyjską artystką wideo i performerką, która w swoich pracach odnosi się do kwestii rasy i tożsamości oraz problemów związanych z transformacją współczesnego świata po dekolonizacji, w szczególności wpływu globalizacji i agresywnej geopolityki.

Twórczość Ndiritu dotyka tak istotnych socjopolitycznych problemów jak głód, wojny domowe, czy fetyszyzm kulturowy, pozostając jednocześnie mocno zakorzenioną w tradycji sztuki konceptualnej.

Kontynuując swoje poszukiwania nad językiem performansu i poza-racjonalnymi formami ekspresji w przestrzeni instytucjonalnej, w performansie „Spring Rites - narodziny nowego muzeum”, artystka odnosiła się do reanimowania praktyk modernistycznych poprzez szamanizm i malarstwo gestu i akcji. Specjalne warsztaty, które przeprowadziła Grace Ndiritu, miały za cel odkrycie związków między (kobiecą) naturą/ciałem a (męską) sztuką/przedmiotem poprzez praktykę wędrówki szamańskiej.

Dokumentacja fotograficzna: