Frank Church. Rezerwat Rzeki bez Powrotu
Performans Jeremiaha Day

W swojej praktyce artystycznej artysta wizualny i performer Jeremiah Day skupia się na badaniu napięć i zależności pomiędzy mechanizmami pamięci jednostki i pamięci zbiorowej.

We wtorek, 4 października odbył się performans i kolejna odsłona towarzyszącego mu projektu „The Frank Church - River of no Return Wilderness (Frank Church. Rezerwat Rzeki bez Powrotu)”. Częściowo oda i epitafium, na wpół śledztwo i anty-pomnik upamiętnia postać legendarnego senatora Franka Churcha, który w latach siedemdziesiątych przewodniczył komisji w sprawie nielegalnych działań CIA i jako pierwszy polityk w historii USA dał wgląd w struktury amerykańskiego kontrwywiadu. Nazwisko Churcha pojawiło się w ostatnim czasie w debacie publicznej jako historyczny kontrapunkt dla działalności amerykańskiego whistleblowera Edwarda Snowdena.

Tytuł pracy pochodzi od nazwy rezerwatu w Idaho, największej w 48 stanach USA połaci przyrody nieskażonej działalnością człowieka, nazwanej tak na cześć senatora Churcha, który ostrzegł przed przekroczeniem mostu na rzece bez powrotu, skutkującym masową inwigilacją, łamaniem swobód obywatelskich i tyranią władzy. Performans odbył się z udziałem holenderskiego gitarzysty Barta de Kroona.

Dokumentacja fotograficzna: