Dokumentacja

WARSZAWA W BUDOWIE 2
Festiwal projektowania miasta

Druga edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE poświęcona była analizowaniu Warszawy jako specjalnego przypadku urbanistyczno-społecznego.

Przyglądaliśmy się jej architekturze, punktom zapalnym na mapie miasta, tendencjom oddolnego i obywatelskiego kształtowania przestrzeni publicznej, potencjalnej przyszłości i ewolucji stolicy. W ramach WARSZAWY W BUDOWIE 2 odbyło się ponad siedemdziesiąt wydarzeń, około 20 tysięcy widzów wzięło udział w naszych wykładach, seminariach, wycieczkach, pokazach filmowych, warsztatach.

Na samej tylko imprezie inauguracyjnej w Sali Starzyńskiego w PKiN bawiło się niemal dwa tysiące osób. Sercem festiwalu była tekturowa rzeźba Tobiasa Putriha, która pełniła funkcję sali konferencyjnej, kina i sali spotkań (tu odbywały się popularne sesje Departamentu Propozycji). Siedziba muzeum była wyłącznie centrum edukacyjno-informacyjnym, podczas gdy wystawy zostały rozrzucone po mieście (Warszawa Powiśle, pawilonu SARP-u, willa przy ulicy Frascati, Muzeum Techniki, tył pawilonu Emilia, przestrzeń miejska). Nasze wystawy dedykowaliśmy legendom warszawskiej architektury i projektowania (Stanisław Zamecznik, Arseniusz Romanowicz, Karol Schayer), jak i zapomnianym rozdziałom w historii polskiej myśli architektonicznej („PRL™”). Szukaliśmy korzeni nowoczesności, wizji miasta przyszłości, przepisów na lepsze, bardziej funkcjonalne i zróżnicowane miasto.

Festiwal okrzepł i dojrzał, spotkał się z bardzo przychylnym oddźwiękiem ze strony mediów i naszej, coraz bardziej zróżnicowanej, publiczności. Warto przypomnieć, że wiele z festiwalowych zdarzeń zostało zaproponowanych przez organizacje pozarządowe, aktywistów, entuzjastów miasta. Widzimy, że mieszkańcy Warszawy stają się coraz bardziej świadomymi użytkownikami swojego miasta.