Dokumentacja

Poza kadrem / Poza centrum
Alternatywne historie performansu

„Poza kadrem / Poza centrum. Alternatywne historie performansu” to trzecia część programu badawczego Muzeum Sztuki Nowoczesnej poświęconego sztukom performatywnym, przygotowywana we współpracy z André Lepeckim - profesorem Performance Studies na Uniwersytecie w Nowym Jorku (NYU) oraz w Sztokholmie (Uniarts).

Wzrost znaczenia performansu we współczesnych praktykach artystycznych zachęca do postawienia pytania o charakterze chronologiczno-politycznym: jakie inne historie performansu mogą kryć się jeszcze za powszechnie przyjętymi wielkimi narracjami, które ugruntowały jego rodowód na obszarze USA oraz Europy Zachodniej?

W ostatnich latach historycy sztuki i kuratorzy z różnych części świata próbowali zrewidować genealogie performansu, przyglądając się alternatywnym, marginalnym, pozostającym na uboczu miejscom jego powstawania oraz nieoczekiwanym liniom wpływów, którym podlegał. Cykl wykładów „Poza kadrem / Poza centrum. Alternatywne historie performansu” zaprasza pięciu wybitnych historyków i kuratorów – z Japonii, Brazylii, Słowenii, Rosji i Portugalii - do zaprezentowania swoich badań, a tym samym włączenia się w podjętą przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej próbę przepisania historii sztuki z innych perspektyw.

W programie

(Uwaga! Pierwszego dnia odbywa się wykład, drugiego seminarium)

26/27 lutego (czwartek/piątek) - Raiji Kuroda (historyk sztuki i kurator, Fukuoka Asian Art Museum, Japan)

11/12 marca (środa/czwartek) - Claudia Calirman (historyczka sztuki, kuratorka i profesor w John Jay College, CUNY)