Dokumentacja

Nowe Piętro 2010. Młoda architektura, grafika i wzornictwo
Muzeum Otwarte 2009/2010

Nowe Piętro to organizowany przez miesięcznik „Architektura-Murator” i Muzeum Sztuki Nowoczesnej cykl comiesięcznych spotkań z młodymi architektami, dizajnerami i grafikami.

Podczas każdego spotkania, przedstawiciele trzech dyscyplin związanych z projektowaniem będą mieli okazję zaprezentować swoje prace. Zestawienie odmiennych postaw ma pokazać różne sposoby myślenia o kształtowaniu przestrzeni w dużej i małej skali. Nie mniej ważne od prezentacji wykonanych już projektów będą plany i cele twórców. Jaki wywrą wpływ na przyszły kształt polskich miast i życie ich mieszkańców?

Spotkanie pierwsze: 20 stycznia (środa), godz. 18.00
goście: duet AzeDesign, Homework oraz Szczepan Wroński
reprezentujący studio WXCA


Spotkanie drugie: 17 lutego (środa), godz. 18.00
goście: jojko+nawrocki, Studio Temperówka, LaPolka

ARCHITEKTURA

Pracownia jojko+nawrocki działa od roku 2004. Jej twórcy, Marcin Jojko i Bartłomiej Nawrocki, ukończyli Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Praktykowali w wielu biurach w kraju i za granicą, m.in. u Dicka van Gamerena. Obecnie dzielą czas między pracę w Paryżu, Amsterdamie i Katowicach. Wkrótce ukończona zostanie budowa domów w Rybniku ich autorstwa.

Są zwycięzcami międzynarodowego konkursu studenckiego Eklektyzm dzisiaj – willa miejska (2003) oraz konkursu na osiedle mieszkaniowe TBS w Częstochowie (2004). Otrzymali też II nagrodę za projekt zagospodarowania placu Wolnica w Krakowie (2009).

GRAFIKA

Studio Temperówka powstało w 2003 roku. Jego założycielkami są Maria Bukowska i Justyna Kosińska, absolwentki Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Studio specjalizuje się w grafice wydawniczej. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi, przygotowując m.in. oprawę graficzną organizowanych przez nie wydarzeń. Projekt katalogu Young Polish Cinema dla Instytutu Adama Mickiewicza zdobył wyróżnienie w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2006. Wśród klientów Temperówki są firmy związane z mediami i sztuką, jak również branżą spożywczą, farmaceutyczną i finansową. Studio swobodnie operuje różnymi stylami, najchętniej wykorzystując proste, wyraziste formy i śmiało łącząc tekst z obrazem.

DIZAJN

LaPolka to grupa założona w 2004 roku przez dwie absolwentki Wydziału Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP, Annę Piwowar i Martę Białecką. Artystki zajmują się dizajnem, grafiką użytkową oraz projektowaniem małej architektury i scenografii. Są autorkami kilkudziesięciu okładek książkowych, logotypów i systemów identyfikacji wizualnych dla firm. Najszerzej znana jest jednak ich działalność w zakresie wzornictwa. Stolik Konjak, z nogami zrobionymi z butelek, lekkie kolumny-siedziska z pianki czy lampa w kształcie psa to zabawa z formą, ale też przedmioty w pełni użytkowe.


Spotkanie trzecie: 24 marca (środa), godz. 18.00
goście: BudCud, Wzorowo i Kuba Sowiński.

ARCHITEKTURA

BudCud – czyli studio założone przez Mateusza Adamczyka i Michała Paleja – działa od 2006 roku w Krakowie. Młodzi architekci zdobyli główną nagrodę w dziewiątej edycji urbanistycznego konkursu European (2008). Zwycięski projekt prezentował modyfikacje poprzemysłowych terenów warszawskiej Woli. Celem było stworzenie żyjącej, atrakcyjnej dla mieszkańców dzielnicy. Architekci zajmują się także grafiką projektową i architekturą wnętrz. Wizualizacje ich prac wyróżnia kolorystyka, daleka od konwencjonalnego wyglądu makiet.

GRAFIKA

Kuba Sowiński, absolwent i pracownik ASP w Krakowie uprawia różne dziedziny grafiki użytkowej, zdobywając nagrody – m.in. nagrodę główną w konkursie na najpiękniejszą książkę roku Edycja 2006, brązowy medal na XX Biennale Plakatu w Warszawie (2006). Ma w dorobku obok plakatów także rysunki satyryczne i ilustracje.

Wraz z Wojciechem Kubieną jest założycielem pracowni „Biuro Szeryfy”, działającej od 2004 roku. Współtworzył w roku 2001 kwartalnik projektowy „2+3D grafika plus produkt”, zajmuje się w nim opracowaniem graficznym i redakcją.

DIZAJN

Grupa Wzorowo istnieje od grudnia 2008 roku. Stworzyły ją trzy absolwentki Wydziału Wzornictwa wrocławskiej ASP, Agnieszka Bar, Agnieszka Kajper i Karina Marusińska. Projektantki na różne sposoby używają surowca, jakim są przedmioty uszkodzone czy zdeformowane, odrzucone w fabrykach. Stłuczone szkło wypełnia słój – lampę, kawałki porcelanowych naczyń przekształcone zostają w biżuterię (kolczyki z uszek filiżanek) albo uchwyty naczyń. Karina Marusińska łączy kontrastowo fragmenty białej, zdobionej złoceniami zastawy z gładkim szkłem, albo chropowatym. Kawałki naczyń tworzą skomplikowane wzory w instalacji wideo „Kalejdoskop”, przygotowanej przez Agnieszkę Kajper.


Spotkanie czwarte: 21 kwietnia (środa), godz. 18.00
goście: Front Architects, Paweł Grobelny i Jan Dziaczkowski.

ARCHITEKTURA

Biuro Front Architects założone zostało w 2003 roku przez Pawła Kobryńskiego, Wojciecha Krawczuka i Marcina Saksona, absolwentów Politechniki Poznańskiej. Pierwszą zrealizowaną pracą grupy jest poznańska księgarnia Bookarest (2004), zaprojektowana we współpracy z Eweliną Jankowską. Front Architects projektują budynki użyteczności publicznej, hale przemysłowe, budynki mieszkalne, wnętrza oraz grafikę, najbardziej znany stał się jednak ich koncept miniaturowego, kojarzącego się z bilboardem domu dla jednego człowieka – Single Hauz. Przed dwoma laty magazyn Wallpaper umieścił pracownię wśród najbardziej obiecujących (Wallpaper – Architects directory 2008. The world's 50 hottest young architecture practices).

GRAFIKA

Jan Dziaczkowski – urodzony w 1983r. Jest absolwentem ASP w Warszawie. Jego prace można było obejrzeć na wielu wystawach, przede wszystkim jednak jako ilustracje publikowane w Machinie, Przekroju, A4, Ha!art i innych pismach. Tworzy swoje kolaże tradycyjną techniką, wycinając i sklejając ze sobą fragmenty magazynów podróżniczych, pocztówek czy pornograficznych ulotek. Powstają w ten sposób relacje z wymyślonych wypraw czy kadry z japońskich horrorów, które nigdy nie zostały nakręcone.

DIZAJN

Paweł Grobelny – projektant, absolwent Wydziału Architektury i Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, stypendysta Wydziału Projektowania Przestrzeni na Akademii Sztuk Pięknych w Lyonie oraz interdyscyplinarnych studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu. Jest laureatem licznych konkursów projektowych, m.in. LVMH Louis Vuitton Moet Hennessy for Young Creators 2005/2006, oraz PRODECO 2006 i 2008. Zajmuje się projektowaniem mebli, wnętrz, przestrzeni publicznych, np. Instytutu kultury Polskiej w Brukseli. Bierze udział w organizowaniu wystaw designu (między innymi Unpolished – young design from Poland ).



Spotkanie piąte: 19 maja (środa), godz. 18.00
goście: VROA, Dominika Sobolewska, oraz duet projektowy: Tomek Bersz i Marian Misiak.

ARCHITEKTURA

Pracownia architektoniczna VROA założona została w 2006 roku przez absolwentów Politechniki Wrocławskiej – Martę Mnich i Łukasza Wojciechowskiego; do zespołu dołączyła Magdalena Szwajcowska. VROA ma na koncie miedzy innymi pierwszą nagrodę w konkursie na projekt pawilonu restauracyjnego przy Hali Stulecia we Wrocławiu, druga nagrodę w ósmej edycji Europan za projekt osiedla w Milton Keynes.

GRAFIKA

Tomek Bersz mieszka i pracuje w Warszawie, Marian Misiak dzieli czas między Wrocław i brytyjskie Reading, gdzie studiuje na wydziale Typografii i Komunikacji Wizualnej. Obaj współpracujący projektanci studiowali na Uniwersytecie Warszawskim i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zajmują się szeroko rozumianą grafiką użytkową, projektują strony internetowe. Współpracują między innymi z Biurem Komunikacji Społecznej warszawskiego ratusza, Fundacją Bęc Zmiana i Muzeum Achitektury we Wrocławiu. Są laureatami Złotej Chimery w konkursie projektowania prasowego w 2008 roku.

DIZAJN

Dominika Sobolewska jest asystentką w pracowni Projektowania Architektury Wnętrz Akademi Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Tworzy obiekty i instalacje, często zachęcające do eksperymentowania. Wraz z Patrycją Mastej zdobyła II nagrodę w konkursie na koncepcję wystawy stałej dla dzieci w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Jest współautorką wystawy Interaktywny plac zabaw.

Spotkanie szóste: 23 czerwca (środa), godz. 18.00
goście: Grupa Projektowa Plus48, Bartosz Mucha oraz Hipopotam Studio.

ARCHITEKTURA

Pracownia Plus48 zajęła pierwsze miejsce w konkursie AKCJA KREACJA 2010, zaś projekt „Domu z opału” znalazł się wśród dwudziestu najlepszych prac szóstej edycji World Architecture Community.
GRAFIKA

Pracownię Hipopotam Studio tworzą Aleksandra Machowiak- Mizelińska i Daniel Mizieliński. Uprawiają różne dzidziny grafiki użytkowej, projektują strony internetowe. Są również ilustratorami i autorami książek dla dzieci – "Miasteczko Mamoko", czy "D.O.M.E.K", nagrodzony m.in. nagrodą główną w kategorii graficznej konkursu Książka Roku 2008 Polskiej Sekcji IBBY.
DIZAJN

Bartosz Mucha, twórca marki Poor, buduje swoje prace z materiałów tanich i łatwo dostępnych. Niekiedy przetwarza zwyczajne przedmioty, nadając im nieoczekiwane funkcje. Spinacz do bielizny przekształca w obudowę pamięci USB, ołówek czy nóż do masła. Czasem działanie ogranicza się do zmiany kontekstu. W ten sposób arkusz folii bąbelkowej staje się środkiem uspokajającym.