Dokumentacja

Muzeum wychodzi na Plac
Letni cykl wydarzeń artystycznych

W lipcu i sierpniu Muzeum Sztuki Nowoczesnej organizuje w każdy wtorek na Placu Defilad pokazy filmowe oraz koncerty. Razem z innymi instytucjami biorącymi udział w projekcie „Plac Defilad” chcemy udowodnić, że to miejsce - dawne symboliczne serce kraju - może stać się realnym centrum życia współczesnej Warszawy.

Wychodząc na Plac otwieramy się na szeroką publiczność, także ludzi dotychczas niezainteresowanych sztuką współczesną. Przygotowane wydarzenia można traktować zarówno jako szybkie wprowadzenie w sztukę współczesną, jak i okazję do przypomnienia sobie ulubionych prac filmowych pokazywanych podczas wcześniejszych wystaw Muzeum.

Oprócz pokazów odbędą się również dwa koncerty: grupy Teraz Poliż oraz Starej Rzeki.

Wydarzenia zostały podzielone na trzy sekcje:

KOLEKCJA MUZEUM Stałym elementem programu będą pokazy filmów z kolekcji Muzeum. Pojawią się prace takich artystów jak Omer Fast czy Wael Shawky. Filmy będą wyświetlane na dużym ekranie, który w pełni umożliwi docenienie ich walorów estetycznych.

WYSTAWY W ramach tych wydarzeń będzie można zobaczyć filmy z wystawy "Co widać" z 2014 roku będącej pierwszym od lat przeglądem najnowszej sztuki polskiej. Są to prace najmłodszych polskich artystów, śmiało mierzące się ze współczesnymi problemami oraz estetyką. Zostaną pokazane także dokumentalne filmy o chińskim artyście Ai Weiwei, z którym Muzeum współpracuje przy kolejnej odsłonie Parku Rzeźby na Bródnie.

NOW Program dotyczący najbardziej aktualnych zjawisk w polskim video-art. Będziemy starali się odpowiedzieć między innymi na pytania: Dlaczego dzisiejsze artystki są wściekłe? Co robi znana polska artystka w greckim klasztorze na Cykladach? Jakie przygody miała Agnieszka Polska w trakcie kręcenia swojego filmu "Future Days" na (prawie) bezludnej szwedzkiej wyspie?

Program opracowała Filmoteka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - największe archiwum polskich filmów artystycznych online. Zbiory Filmoteki są dostępne na stronie artmuseum.pl.

Operatorem projektu jest Teatr Studio. Szczegóły na stronie: pldefilad.pl