Dokumentacja

Muzeum Otwarte 2011/2012

Program Muzeum Otwartego inspiruje się teorią Formy Otwartej Oskara Hansena. W jego duchu kładziemy nacisk na proces wspólnego uczenia się, który zastępuje tradycyjne hierarchiczne przekazywanie wiedzy.

Dążymy do ciągłego przekładania wiedzy specjalistów na kategorie zrozumiałe dla wszystkich. Nie obawiamy się przybierać roli amatora i wkraczać w zamknięte obszary wiedzy specjalistycznej, które rozbrajamy w imieniu naszej publiczności. Ważne są dla nas również budowa wspólnego słownika dla profesjonalistów różnych dziedzin i współpraca między nimi. Muzeum Otwarte to muzeum otwartej wiedzy.

W programie tegorocznej edycji:

Akademia Otwarta

Cykl realizowany we współpracy z Akademią sztuk Pięknych w Warszawie (miejsce: Aula Główna ASP).

Krytycy i krytycy

Przygotowany przez Dorotę Jarecką cykl otwartych dla publiczności warsztatów. W jego ramach analizujemy stan współczesnej krytyki sztuki i pytamy o jej możliwości. Kto jest krytykiem? Jakiego języka powinien używać? Do kogo się zwracać? Na każdym z pięciu spotkań gościmy krytyków sztuki z zagranicy: z Wielkiej Brytanii, Rosji, Niemiec, Francji i Rumunii: Adrian Searle, „The Guardian”; Jeniffer Allen, „Frieze Art Magazine”; Ekaterina Degot, www.openspace.ru; Elisabeth Lebovici; Raluca Voine.

Po końcu fotoreportażu. Co dalej?

Przygotowany przez Krzysztofa Pijarskiego i Adama Mazura cykl spotkań z artystami, którzy – każdy na swój sposób – zredefiniowali współczesne rozumienie medium fotografii, albo też pokazali, że w istniejących już, pozornie wyczerpanych konwencjach przedstawiania, nadal drzemie ogromny potencjał krytyczny.

Nowe ruchy społeczne

Seminarium organizowane przez Zespół Analizy Ruchów Społecznych. Prowadzenie i koordynacja: Paweł Kuczyński i Łukasz Jurczyszy.

Nowe Piętro. Młoda architektura, grafika i wzornictwo

Organizowany we współpracy z redakcją miesięcznika „Architektura-Murator” cykl comiesięcznych spotkań z młodymi architektami, dizajnerami i grafikami z różnych środowisk. W ramach cyklu spotkania między innymi z: Libido Architects, Gogo dizajn, Olą Osadzińską, Agatą Kosmacz, mokoarchitects oraz Magdaleną Tekieli.