Dokumentacja

Kinomuzeum 2014

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na trzecią odsłonę festiwalu Kinomuzeum, przeglądu kina niezależnego i artystycznego, prezentującego najciekawsze zjawiska sztuki filmowej. 

Podczas filmowego maratonu, odbywającego się w marcu od środy do niedzieli, widzowie będą mieli okazję zobaczyć filmy fabularne wyselekcjonowane na międzynarodowych festiwalach, performanse i koncerty celebrujące sztukę ruchomego obrazu, jak również pokazy filmu eksperymentalnego i klasyki kina w specjalnie zaprogramowanych blokach tematycznych. Tegorocznej edycji Kinomuzeum towarzyszą następujące sekcje:

SZEROKI KADR: prezentacja filmowych projektów artystów wizualnych, którzy eksplorują problematykę tożsamości świata niezachodniego, balansując na pograniczu gatunków cinema veriteethnofiction, wideoeseju i pełnego metrażu. W programie między innymi przegląd performansów dokamerowych brytyjsko-kenijskiej artystki Grace Ndiritu zatytułowany For Shamanic Cinema; spotkanie z indyjskim kolektywem CAMP, dokument o scenie death metalowej w Angoli, dyskusja wokół Haiti, voodoo i artystów z Port-au-Prince z Leah Gordon, fotograficzką i kuratorką haitańskiego Ghetto Biennale, oraz pokaz filmowy i rozmowa z Jankiem Simonem wokół jego najnowszej produkcji „Popiołu i diamentu” w Biafrze.

PREMIERY: nowości ze światowych festiwali, między innymi „Teenage" Matta Wolfa, „Camille Claudel" Bruno Dumonta, „Co jest grane, Davies" w reżyserii Braci Coen, „Kiedy umieram" - adaptacja powieści Williama Faulknera w obiektywie Jamesa Franco. W programie znajdą się również odrestaurowane cyfrowo białe kruki i najnowszy wideo-art.

FLASHBACK: Filmy o istotnym znaczeniu dla rozwoju światowej kinematografii, które stanowiły inspirację dla artystów wizualnych. Która gwiazda złotych lat Hollywood została muzą awangardowego filmowca Jacka Smith‘a? Jak współcześnie odczytać mit Medei i jej filmową interpretację Pasoliniego? Co wspólnego ma Robert Mitchum - tytułowy nocny myśliwy w Night of the Hunter z J.G. Ballardem? Prezentowane w ramach sekcji Flashback filmy zostaną pokazane łącznie z intrygującymi, niekonwencjonalnymi projektami artystów takich jak Jack Smith, Ursula Mayer czy Pia Borg.

KOBIETY BURZĄ MURY: Lizzie Borden, Beth B, Deepa Dhanraj i Vivienne Dick - cztery kobiety, które dzięki odwadze w zgłębianiu kontrowersyjnych tematów i nowatorskiej formie wywarły ogromny wpływ na kształt sztuki filmowej wczoraj i dziś. W programie najnowsze filmy artystek Beth B i Vivienne Dick, pionierek kobiecego kina zaangażowanego, które w latach siedemdziesiątych związały się z nowojorską sceną New Wave, a dziś z równie silną pasją badają współczesne ruchy społeczne i emancypacyjny potencjał kina. Sekcję zainauguruje pokaz kultowego filmu Lizzie Borden z lat siedemdziesiątych „Zrodzone w płomieniach".

Przez cały miesiąc pokazom filmowym towarzyszyć będą wykłady, spotkania z reżyserami, artystami i filmoznawcami. Pojawią się również wydarzenia muzyczne: C. Spencer Yeh, kurator Spectacle Theatre, legendarnego offowego kina na Brooklynie, oraz muzyk eksperymentalny stojący za projektem Burning Star Core zaprezentuje pokaz filmowy połączony z koncertem solo na scenie Emilki.

Dla posiadaczy Karty Warszawiaka przygotowaliśmy 10 pojedynczych wejściówek na każdy seans. Wejściówka gwarantuje miejsce na wybranym seansie. Rezerwację wejściówki posiadacze Kart Warszawiaka mogą dokonywać mailowo, pisząc na adres zapisy@artmuseum.pl. W treści wiadomości należy wpisać tytuł filmu, datę seansu i telefon kontaktowy. Każdy posiadacz Karty Warszawiaka może dokonać rezerwacji na trzy różne filmy ( maksymalnie 2 wejściówki na jeden seans ). Zarezerwowane wejściówki należy odebrać najpóźniej na dzień przed seansem w recepcji Muzeum przy ulicy Emilii Plater 51 ( w godzinach otwarcia wystaw ), pokazując pracownikom Kartę Warszawiaka. Bardzo prosimy o punktualne przybycie na wybrane seanse.