Dokumentacja

Import/Export
Muzeum Otwarte 2013

Warszawski SARP i Muzeum Sztuki Nowoczesnej zapraszają na IMPORT/EXPORT – cykl sześciu spotkań z architektami, który zwraca uwagę na dwuznaczności związane z peregrynacjami młodych polskich architektów.

Migrując po świecie, ucząc się i pracując w biurach architektonicznych globalnej wioski, przenoszą w obie strony wiedzę i praktyki swoich i obcych krajów i środowisk. Aleksandra Wasilkowska, Mateusz Świętorzecki oraz Jan Sukiennik zadawać będą swoim gościom pytania o przenikanie się kultur, o inspiracje a także wzorce i problematyki architektury w Polsce i na świecie.

W 2014 roku w Wenecji odbędzie się Biennale Architektury, którego główny kurator Rem Koolhaas za cel postawił sobie przebadanie architektury ostatnich 100 lat oraz proces stopniowego wchłaniania lokalności przez globalność i rozpływania się cech narodowych w uwspólnionym, międzynarodowym języku. Połączenie wiedzy czerpanej z przeglądarek internetowych z pamięcią narodową zrodziło złożone formy i narracje. Nie mówimy już o chińskiej czy szwajcarskiej architekturze, ale o „efekcie Bilbao”, stylach czy powtarzalnych typologiach. W architekturze czasów glokalizacji zachodzą złożone procesy interpretacji, translacji, mutacji i adaptacji. Powstają hybrydy łączące cechy ponadnarodowe. Nomadzi z wiarą w lokalność, agenci glokalizacji, architekci bez granic - kim są i dokąd zmierzają migrujący architekci?

Biennale Architektury w Wenecji odbędzie się 7 czerwca - 23 listopada 2014 pod hasłem „Fundamentals. Absorbing Modernity: 1914-2014”.