Audiodeskrypcja Parku Rzeźby na Bródnie
Paweł Althamer, Youssuof Dara - „Toguna”

Park Rzeźby pełni funkcję ewoluującej wystawy sztuki współczesnej, prezentowanej pod gołym niebem i dostępnej dla widzów przez 24 godziny na dobę.

O jego niezwykłości świadczy między innymi to, że niemal wszystkich znajdujących się w nim obiektów można dotknąć. Wrażenia dotykowe uzupełnione o audiodeskrypcję na żywo zapewnią odwiedzającym wyjątkowe doświadczenie pełnego kontaktu ze sztuką współczesną.

Park Rzeźby na Bródnie powstał w 2009 roku jako wspólna inicjatywa artysty Pawła Althamera, Urzędu Dzielnicy Targówek i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Prace artystów rozsiane są w Parku Bródnowskim, zaprojektowanym na terenie dawnych upraw rolnych i ogrodniczych przez inżynier Stefanię Traczyńską w latach 1976-1978.

Projekt Parku Rzeźby czerpie z różnych tradycji sztuki publicznej: zarówno tej wywodzącej się ze sztuki abstrakcyjnej i minimalizmu, jak i mającej społeczny, partycypacyjny charakter. Projekt ten został podzielony na „rozdziały” - raz do roku w parku pojawia się nowa rzeźba. Nie wszystkie realizacje artystów mają charakter stały czy materialny; „rzeźba” definiowana jest tutaj raczej jako rodzaj dynamicznej artystycznej wypowiedzi na temat konkretnego miejsca, czasu, relacji przestrzennych i ludzi.

„Toguna” to projekt będący efektem współpracy Pawła Althamera z afrykańskim rzeźbiarzem Youssufem Darą. Jest konsekwencją wieloletniej fascynacji Althamera kulturą Dogonów, afrykańskiego ludu zamieszkującego południowo-środkowe Mali w Afryce Zachodniej. Althamer postanowił zaprosić Darę do Warszawy ze specjalną misją – wzniesienia „społecznej architektury” w oparciu o afrykańską tradycję. Istotnym miejscem dla ludów dogońskich jest bowiem toguna – drewniana wiata o grubym dachu, oparta na rzeźbionych kolumnach, miejsce spotkań i narad męskich mieszkańców wioski. Toguna, która powstała przy Parku Bródnowskim, jest nie tylko potencjalnym miejscem społecznej integracji, ale może pełnić też prozaiczną funkcję przystanku autobusowego.

Autorką tekstu audiodeskrypcji jest Bogna Olszewska. Czyta Sebastian Cichocki.

Pobierz: Mapa Parku Rzeźby na Bródnie