Alexandra Pirici & Manuel Pelmuş: Publiczna kolekcja

Muzeum Sztuki Nowoczesnej prezentuje projekt Manuela Pelmuşa i Alexandry Pirici, rumuńskich choreografów znanych szerszej publiczności z pionierskiego Pawilonu Rumunii na 55. Biennale Sztuki w Wenecji.

„Publiczna kolekcja”, nowa praca artystów, podejmuje dialog z historią sztuki, eksponując moment pojawienia się figury publicznego muzeum jako instytucji kolekcjonującej i archiwizującej obiekty kultury i dzieła sztuki. Projekt ten koncentruje się na próbie podważenia idei materialnej kolekcji muzealnej, wokół której ogniskują się założenia instytucjonalne największych muzeów.

Odżegnując się od wyczerpującej, monumentalnej retrospektywy takich praktyk, praca skupia się na odgrywaniu i aktualizowaniu kluczowych dzieł i wydarzeń artystycznych (zarówno tych ikonicznych, jak i tych, które odeszły w niepamięć), używając w tym celu  zaledwie kilku ludzkich ciał.

Czerpiąc ze strategii znanych z poprzednich prac Pelmuşa i Pirici (“Niematerialna retrospektywa Biennale w Wenecji”; “Just Pompidou It" w Centrum Pompidou), artyści formułują swoje działanie jako wystawę niematerialnych obiektów, odnosząc się jednak do szerszego kontekstu - do muzeum publicznego.

Projekt rozgrywa się jako działanie w toku (ongoing action), w ramach którego goście Muzeum mogą spędzić dowolny czas z pracą oraz przyjść w dowolnym momencie, aby w niej uczestniczyć. Bez punktów wyznaczających początek i koniec, ciała performerów są obecne, świadome, w napięciu i w zależności między sobą, stając się zalążkiem niematerialnej kolekcji.

Dokumentacja fotograficzna: