Silniejsze bezpieczniejsze
Warsztaty z samoobrony i asertywności dla kobiet z niepełnosprawnościami

 • Na zdjęciu kilkadziesiąt kobiet, uczestniczek warsztatów samoobrony, uśmiecha się pozując do grupowej fotografii.

  fot. autor/ka nieznany/a

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Fundacja Autonomia zapraszają na warsztaty z samoobrony i asertywności bazujące na metodologii WenDo.

 

Poczucie siły i sprawczości jest niezbędne, aby skutecznie zabiegać o poszanowanie praw kobiet. Tymczasem według badań RPO, 8 na 10 kobiet z niepełnosprawnościami doświadcza przemocy, która narusza ich godność. Dlatego w ramach wystawy „Kto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet” organizujemy warsztaty wzmacniające dla kobiet, które chcą:

 • odzyskać swoją siłę
 • swobodnie wyrażać swoje zdanie
 • znaleźć odwagę i sposoby reagowania na krzywdzące słowa i zachowania
 • poczuć się pewniej i być w swoim ciele, ze sobą
 • poznać i przećwiczyć techniki fizycznej samoobrony
 • poznać sposoby opanowania stresu i poczucia bezradności
 • spędzić dobrze czas, pośmiać się i odpocząć


WenDo jest jedyną w Polsce metodą samoobrony opracowaną przez kobiety dla kobiet, która łączy formy samoobrony fizycznej i psychicznej. W zajęciach wykorzystujących metodologię WenDo mogą brać udział kobiety o różnym poziomie sprawności.


Warsztaty organizowane są w dwóch grupach:

 • 11 grudnia (sobota), 11:00-17:00 - dla kobiet z niepełnosprawnością ruchową lub wzroku
 • 12 grudnia (niedziela), 11:00-17:00 - dla kobiet z niepełnosprawnością intelektualną

Zapisy prosimy kierować na adres muzeumdostepne@artmuseum.pl lub numer 577 006 290.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Nie znaczy nie – zapobieganie przemocy wobec kobiet i dziewczyn z niepełnosprawnościami” oraz programu Muzeum Dostępne dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. 

Agata Teutsch

certyfikowana trenerka WenDo, antydyskryminacyjna i antyprzemocowa oraz superwizorka, aktywistka, ekspertka, doradczyni, autorka publikacji dot. empowermentu, praw kobiet i edukacji antydyskryminacyjnej. Koncentruje się na wzmacnianiu siły, odwagi, samodzielności myślenia i solidarności kobiet, dziewczynek i innych osób – by miały i mieli moc do wyzwalania się oraz narzędzia do przeciwstawiania się manipulacjom, przemocy i dyskryminacji. Pomysłodawczyni i współtwórczyni Dziewczyńskich Centrów Mocy, Akademii Treningu WenDo. Współzałożycielka m.in. fundacji Autonomia i Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.

 

Ewa Rutkowska

absolwentka filozofii (UW) i Szkoły Nauk Społecznych (PAN). Pracowała m.in. w szkołach z programem Matury Międzynarodowej oraz współprowadziła zajęcia w ramach Gender Studies i Gender Mainstreaming IBL. Trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt (oraz osób socjalizowanych do roli kobiety) WenDo – metody przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć. Związana od początku jego istnienia z Towarzystwem Edukacji Antydyskryminacyjnej, obecnie jako członkini Zarządu. Współautorka m.in. poradnika dla nauczycieli i nauczycielek „Równa szkoła - edukacja wolna od dyskryminacji", a także raportów dotyczących tożsamości płci, przemocy wobec kobiet i płci w edukacji oraz „Równościowego przedszkola”. Pracuje jako trenerka antydyskryminacyjna i równościowa zarówno w organizacjach pozarządowych jak i instytucjach publicznych.
 

Wydarzenia z tego cyklu: