Lekcje w Muzeum nad Wisłą

• Lekcje w Muzeum nad Wisłą

Jacek Malczewski, „Syrena i Trytony” (fragment), 1903, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu (fot. Marcin Kucewicz)

Nowa siedziba Muzeum i stary symbol Warszawy

Zapraszamy Państwa do skorzystania z oferty programu „Szkoła w Muzeum” w nowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą. Wystawa „Syrena herbem twym zwodnicza” jest próbą pokazania potencjału tkwiącego w symbolu syreny. Jest to pierwsza tak duża wystawa współcześnie traktująca o tej tematyce, łącząca różne podejścia do zagadnień hybrydowości, tożsamości narodowej i mitologii. Od starożytności po współczesność syrena jest niezwykle popularnym motywem pojawiającym się w sztuce różnych kultur. Przyglądamy się jej bardzo szeroko – na wystawie obok różnorodnych mediów sztuki (film, malarstwo, rzeźba, instalacja, fotografia) znajdzie się wizualna historia herbu Warszawy. Dzieci i młodzież wraz z nauczycielami zapraszamy do wspólnego odkrywania znaczeń, jakie towarzyszą niezwykle pojemnej figurze ludzkiej wyobraźni – połączenia człowieka i zwierzęcia. Ekspozycja prowokuje do refleksji nad fenomenem syreny, tego, co symbolizuje, kogo reprezentuje i w jaki sposób odzwierciedla ludzkie marzenia i lęki.

Program Użyj Muzeum jest dostępny dla wszystkich naszych gości. Istnieje możliwość przygotowania warsztatów uwzględniających specjalne potrzeby grupy. Informacje na ten temat mogą Państwo zawrzeć w polu „Pytanie do organizatora” w formularzu rejestracji.

Tematy lekcji w Muzeum :