Klub złożonych tożsamości
imienia Clarka Kenta
Klub złożonych tożsamości imienia Clarka Kenta to działanie edukacyjne towarzyszące wystawie „Henryk Streng/Marek Włodarski i żydowsko-polski modernizm”.
Wystawa przywołuje ważne i aktualne pytania na temat tożsamości. To, kim się jest, jak się siebie postrzega i jak się jest postrzeganym przez innych, podlega zmianie w czasie i pod wpływem okoliczności. Złożoność, mieszanie tożsamości dotyczy nie tylko doświadczeń granicznych, ale staje się częścią codzienności. Jest nawet wynikiem życia na granicy awatarowego świata cyfrowego, co wymusza na współczesnym życiu funkcjonowanie zdalne.
Clark Kent to ziemska tożsamość przybysza z planety Krypton o imieniu Kal-El. Wobec perspektywy zagłady rodzimej planety rodzice postanawiają uratować niemowlę, wysyłając je na Ziemię. Odnaleziony we wraku statku kosmicznego zostaje adoptowany przez rodzinę farmerów, wtedy przyjmuje tożsamość przybranych rodziców. Po odłączeniu się od rodziny zostaje dziennikarzem pisma Daily Planet; jednak gdy jest potrzebny, zmienia się w Supermana.
Znak „S” na jego torsie – jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli kultury popularnej – to nie jest jednak skrót, ale znak rodowy z Kryptona. Określenie „superman” to nagłówek wymyślony przez dziennikarkę Daily Planet po tym, jak Kal-el/Clark Kent zabrał ją na podniebną randkę.
Simcha Weinstein, autor książki „Up, up, and oy vey! How Jewish history, culture, and values shaped the comic book superhero” pisał: „Przez większość życia byłem jak Clark Kent. Jako Żyd mieszkający w Manchesterze z zamiarem wtopienia się w nowoczesny, świecki świat, trzymałem swoje hebrajskie imię ściśle strzeżone w tajemnicy”. Postać Supermana stworzyli dwaj żydowscy autorzy Jerry Siegel i Joe Shuster w 1938 roku, gdy świat potrzebował wybawiciela.
W praktykach edukacyjnych Clark Kent będzie pomostem między postacią Henryka Strenga/Marka Włodarskiego i tematyką wystawy, a doświadczeniem funkcjonowania we współczesnym świecie. W zrozumieniu zjawiska pomogą zaproszone osoby tworzące sztukę i kulturę, a ich doświadczenia będą punktem wyjścia do zrozumienia i wypowiedzenia własnego rozumienia złożonej tożsamości.
Klub złożonych tożsamości imienia Clarka Kenta to cykl wypowiedzi artystycznych i aktywistycznych na profilu Muzeum.
Zuzanna Hertzberg
artystka interdyscyplinarna, artywistka i badaczka. Mówi i działa z pozycji żydowskiej Polki. Jest zaangażowana w indywidualne i kolektywne praktyki przeciwdziałające dyskryminacji oraz przemocy wobec osób i grup marginalizowanych.
Piotr Kopik
autor instalacji, wideo, animacji, machinim, prac VR’owych i akcji. Współtwórca grupy szu szu. Prowadzi Pracownię 3D i Zdarzenia Wirtualne.
Ngo Van Tuong
tłumacz, aktor i aktywista kultury, działacz społeczny, aktywny w środowisku imigranckim, współautor książki Słodko-kwaśna historia.