Festiwal Filmowy Pięć Smaków
Sekcja „Kobiety i queer w Azji”

• Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Kadr z filmu "Ojciec, syn i inne historie", reż. Phan Dang Di, Wietnam 2014

Po raz drugi festiwal kina azjatyckiego Pięć Smaków zaprezentuje wybrane filmy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W programie znajdą się tytuły z retrospektywy poświęconej twórczości japońskich reżyserek oraz najnowsze filmy o tematyce LGBTI z Azji Południowo-Wschodniej.

Ubiegłoroczny przegląd “Queer Azja” zwrócił uwagę na coraz liczniejszą reprezentację filmów LGBTI w azjatyckich kinematografiach. W konkursie 9. edycji festiwalu znalazły się trzy nowe tytuły poruszające temat nieheteronormatywnych relacji. Osadzone w bardzo różnych sceneriach filmy z Korei, Tajwanu i Wietnamu w nowoczesny, mocny i przejmujący sposób opowiadają o kwestiach wykluczenia, inności i poszukiwaniu bliskich relacji w niesprzyjających warunkach.

W tym roku Pięć Smaków przygląda się także kwestiom genderowym. Filmom młodych japońskich reżyserek towarzyszyć będzie dokument “Nie ma się czego bać”, w którym Hisako Matsui oddaje głos aktywistkom i inicjatorkom ruchu feministycznego w Japonii, które od lat 60. prowadzą działalność na rzecz praw kobiet. Jej film to unikatowa her-storia, opowiadana nie tylko wydarzeniami politycznymi, ale prywatnymi historiami akademiczek i działaczek, które dzielą się swoimi doświadczeniami z kilku ostatnich dekad.

Ważnym punktem przeglądu będzie poniedziałkowy wieczór poświęcony kinematografii Kambodży. Film „Ostatni akt” opowiada o młodej dziewczynie, odkrywającej historię swojej rodziny, a przy tym - kambodżańskiego przemysłu filmowego. Reżim Czerwonych Khmerów zwalczał kino jako wykwit kultury Zachodniej: zniszczono ogromną część archiwów, a twórcy zginęli lub latami ukrywali swoją tożsamość. Do dziś przetrwało zaledwie kilkadziesiąt filmowych taśm, będących jedyną pozostałością po bogatej i barwnej filmowej tradycji. Projekcji będzie towarzyszył wykład Sethy Long-Kucharczyk z UAM oraz spotkanie z reżyserką filmu, Kulikar Sotho.

Bilety na projekcje filmowe dostępne na stronie piecsmakow.pl (tutaj też więcej informacji o festiwalu) oraz 30 minut przed każdym seansem w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

20:30 Film Dziewczyna z milionemW reż. Yuki Tanady (Japonia) | WSTĘP: 15 zł
20:30 Film Otwórz mi drzwiReż. July Jung (Korea Południowa) | WSTĘP: 15 zł
20:30 Film Tanatos pijanyReż. Chang Tso-chi (Tajwan) | WSTĘP: 15 zł
18:00 Film Ostatni aktReż. Kulikar Sotho (Kambodża) | WSTĘP: 13 zł
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
20:30 Film Ojciec, syn i inne historieReż. Phan Dang Di (Wietnam) | WSTĘP: 15 zł
20:30 Film Panie doktorzeReż. Miwa Nishikawa (Japonia) | WSTĘP: 15 zł
20:30 Film Nie ma się czego baćReż. Hisako Matsui (Japonia) | WSTĘP: 15 zł