Archiwum Zbigniewa Libery

Opis pochodzi ze strony Filmoteki Muzeum

17 października 1985 roku podczas performance Jerzego Truszkowskiego Histeria filozofii, czyli jak masturbuje się młotem w Galerii Stodoła w Warszawie występują razem Libera, Irena Jagiełka i Barbara Konopka. Jest to początek zespołu Sternenhoch. Nazwa pochodziła od książki Cierpienia księcia Sternenhocha autorstwa Ladislava Klimy.

Konfiguracja osób grających w zespole zmieniała się. Libera grał na basie, gitarze elektrycznej i pianinie, Truszkowski śpiewał. Oprócz tego występowali Barbara Konopka (altówka elektryczna), Ryszard Idziak (perkusja), Barbara Wysocka (bas i głos), Anna „Mirosawa” Nowak (głos), Jacek Rydecki.

Truszkowski odnotowuje dziesięć koncertów zespołu pomiędzy październikiem 1985 a wrześniem 1988. „Co prawda graliśmy jeden cover Coltrane'a – Love Supreme, ale przede wszystkim inspirowaliśmy się punkiem postindustrialnym, np. zespołem DAF” – opowiada Libera.

Prezentowany koncert odbył się w 1986 roku w jednym z lubelskich klubów (najprawdopodobniej „Areus”). W tym samym roku zespół wystąpił w Lublinie podczas imprezy studenckiej KUL-u Kullages'86. Libera grał na pianinie, a Truszkowski śpiewał, podobnie jak rok wcześniej podczas II pleneru Kultury Zrzuty w Teofilowie, którego zapis dźwiękowy znajduje się w archiwum PDDiU. Wtedy także, myśląc o założeniu zespołu i wydaniu płyty, wykonali zdjęcia, które mogłyby znaleźć się na okładce. Jedno z nich poprzedza rejestrację koncertu na filmie. Zespół koncertuje do tej pory.

(MN)

INNE FOLDERY, W KTÓRYCH WYSTĘPUJE TEN OBIEKT