Hamburg lata 70. (1-50/217)

W wrześniu 1970 roku Tadeusz Rolke wyjeżdża do Republiki Federalnej Niemiec na dziesięcioletnią emigrację. Po krótkich pobytach w Wolfsburgu i Monachium, wiosną 1971 roku przyjeżdża do stolicy niemieckiej prasy, Hamburga. W różnych okresach swojej emigracji publikuje w czołowych pismach zachodnioniemieckich, mających swe redakcje w tym mieście: „Die Zeit”, „Stern”, „Stern Journal” i „Der Spiegel”. Jednak współpraca ta ma charakter efemeryczny, a Rolke utrzymuje się z dobrze opłacanych drobnych zleceń czy publikacji w pismach typu „Hamburg Süd” czy „Sexy”. Jego hamburskie fotografie to prywatna kronika wydarzeń kulturalnych i panorama życia ulicznego lat 70.

Osobne i centralne miejsce w twórczości fotografa zajmuje cykl "Fischmarkt", o niedzielnym hamburskim targu, noszącym tę samą nazwę, nad którym autor pracował kilka lat. Również w Hamburgu Rolke wziął ślub z obywatelką RFN. Wyjechał z Hamburga do Warszawy w grudniu 1981 roku, po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Stale darzy Hamburg nieodmiennym sentymentem, regularnie odwiedzając mieszkających tam przyjaciół.

W 2002 roku Tadeusz Rolke był gościem specjalnym 2. Triennale Fotografii w Hamburgu.
Jego hamburskie opus magnum -" Fischmarkt" - prezentowała wystawa w Kunstverein Hamburg, której kuratorem był Adam Szymczyk.
 


Strony: 1 2 3 4 5


Strony: 1 2 3 4 5