Archiwum Polskiego Performansu

Opis pochodzi ze strony Filmoteki Muzeum

Projekt muzyczny Zorki Wollny Oratorium na orkiestrę i chór mieszkańców Warszawy powstał w ramach 54. edycji festiwalu Warszawska Jesień. Za warstwę dramaturgiczną projektu odpowiadała Zorka Wollny (we współpracy z Anną Szwajgier), muzykę skomponował Artur Zagajewski.

Wollny stworzyła przestrzeń dla wszystkich, którzy czuli potrzebę zabrania głosu w sprawach ważnych dla miejskiej i krajowej polityki społecznej. Performance na ulicy Chmielnej w Warszawie odbył się z udziałem orkiestry Big Band Akwarium, działaczy rozmaitych organizacji pozarządowych oraz mieszkańców Warszawy zaproszonych w otwartym naborze. Co ważne, Wollny zaprosiła do współpracy zarówno ludzi, którzy od dawna manifestują swoje poglądy, jak i tych, którzy zazwyczaj o swoich sprawach nie mówią głośno. Całością dyrygował Ryszard Borowski.

Artystka skomponowała manifestację uliczną posługując się muzyką, postulatami wykrzykiwanymi przez demonstrantów, a także odgłosami miasta i gwarem ulicznym. Zorka Wollny uważana jest przez krytyków i odbiorców sztuki za obserwatorkę społecznych mechanizmów i krytyczną uczestniczkę życia codziennego, a jej Oratorium na orkiestrę i chór mieszkańców Warszawy to dobry przykład sztuki zaangażowanej społecznie.

(KF)