Tadeusz Kantor, Lekcja anatomii wedle Rembrandta, 1969 (1-50/105)

Happening zrealizowano po raz pierwszy w Norymberdze w 1968 roku; rok później, 24 stycznia 1969 roku powtórzono go w Galerii Foksal. Tutaj, podobnie jak w „Tratwie Meduzy” w „Panoramicznym Happeningu Morskim” Kantor wziął na warsztat jako „przedmiot gotowy” słynny historyczny obraz: „Lekcję anatomii doktora Tulpa” Rembrandta. Uczestnikami happeningu, którzy wcieli się w medyków byli hipisi, wnoszący do rekonstrukcji współczesny kostium w postaci właściwego sobie wyglądu, długich włosów, okularów lenonek.

Wiwisekcji poddano ubranie. Kieszenie opróżniono, a znalezione w nich przedmioty: chustki, zdjęcia, długopisy, szczotki do zębów, kapsle (należące do „rzeczywistości najniższej rangi”) wystawiono na widok publiczny, tworząc z nich kolaż. Kantor nawiązywał do idei ludzkiego ambalażu:

„Oto jest interesująca treść i zawartość / tych intymnych schowków / i ukrytych melin / oto prawdziwa / nie sfałszowania strona / indywidualności / zapomniane resztki, / wstydliwe odpadki, / zmięte i pogniecione / kieszenie! / śmieszne organy / ludzkiego / instynktu / przechowywania / i pamięci!”

(Fragment partytury opublikowanej w postaci ulotki Galerii Foksal w kwietniu 1969 roku).


Strony: 1 2 3


Strony: 1 2 3