Państwo Palestyńskie, Khalled Jarrar (1-50/603)

Miejsce: dziedziniec KW

Palestyński artysta Khaled Jarrar postanowił proklamować nieistniejący kraj – zaprojektował pieczątkę paszportową Państwa Palestyńskiego, kwestionując w ten sposób izraelski reżim graniczny. Pierwsza akcja wbijania pieczątek odbyła się na głównym dworcu autobusowym w Ramallah i była skierowana do osób przyjeżdżających z punktów kontrolnych. Przy okazji każdego pobytu za granicą Jarrar wbija chętnym pieczątkę do paszportu (dotychczas zgodziło się na to kilkaset osób) i w ten sposób prowadzi pokojową akcję oporu. Pieczątka reprezentuje suwerenne, niepodległe państwo i jest symbolem sprzeciwu wobec brutalnego rozdrobnienia terytoriów palestyńskich. Ci, którzy zgadzają się na wbicie pieczątki do paszportu, wspierają dążenia na rzecz niepodległości Palestyny i dokonują swego rodzaju politycznego coming outu, określającego ich stanowisko.


Liczba osób wspierających projekt wciąż rośnie, a oficjalne dokumenty stają się przejawem obywatelskiego nieposłuszeństwa. Palestyńska pieczątka w paszporcie oznacza potencjalne problemy: służby celne w punkcie kontrolnym Ben Gurion mogą odmówić prawa wjazdu do Izraela, istnieje również ryzyko deportacji. Znane są przypadki unieważnienia paszportów izraelskich zawierających nieautoryzowaną przez władze pieczątkę. Wspólnie z 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie i „Deutsche Post“ Jarrar wyprodukował również znaczek pocztowy z wizerunkiem symbolu Palestyny – nektarnika palestyńskiego – i napisem „Państwo Palestyńskie“. Do tej pory zostało wydrukowanych ponad 20 000 znaczków, które krążą po całym świecie na listach i pocztówkach.
Mimo iż rzeczywistość nie sprzyja jemu i innym Palestyńczykom, pieczęć i znaczki pocztowe Jarrara opowiadają historię państwa przyszłości. Zamiast powtarzania raz za razem tych samych dyskusji na temat rozwiązania jedno- czy dwupaństwowego, użycie pieczątki i znaczków jest prostym gestem, który stwarza normalność.

Khaled Jarrar jest artystą palestyńskim. Jego pierwsza wystawa miała miejsce w przestrzeni publicznej punktów kontrolnych Hawara i Qalandya. Mieszka w Ramallah.
 


Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13