Breaking the News (1-8/8)

Miejsce: KW i internet

Dominujący język mediów od kilku lat stale wzbogacają relacje z inicjatyw obywatelskich, mediów społecznościowych i innych platform, gdzie jest miejsce na nieoficjalne informacje. Artyści również przyczyniają się do zróżnicowania relacji w mediach poprzez wyrażanie treści politycznych i aktywistycznych, tworzenie równoległych narracji i relacjonowanie wydarzeń, które są powszechnie dostępne w internecie. Breaking the News prezentuje działania kilku artystów, których praktyka dokumentalna, obywatelskie nieposłuszeństwo, gotowość działania i bycia na linii frontu są przykładem tego, jak można wyjść poza własny, jednostkowy interes i działać na rzecz kwestii o prawdziwie politycznym znaczeniu.


Breaking the News sprzeciwia się uznaniu uniwersalnej granicy, za którą kończy się sztuka. Ci artyści-dziennikarze przemawiają z perspektywy obywateli biorących na siebie odpowiedzialność za rzeczywistość, która ich otacza i wyraźnie określających swoją pozycję. Projekt można obejrzeć na wystawie w formie pokazów filmowych, których zawartość zmienia się co kilka godzin lub dni, w bezpośredniej reakcji na wydarzenia polityczne na całym świecie. Jest on również prezentowany w przestrzeni wirtualnej na stronie internetowej 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie, YouTube i Facebooku. Nasi artyści, działając jako badacze, dziennikarze i świadkowie, praktykują to, co Hannah Arendt nazwała „rdzeniem obywatelstwa”: prawo do posiadania praw.

FEMEN jest ukraińską grupą feministyczną z siedzibą w Kijowie. Jej głównym celem jest poprawa pozycji kobiet w kontekście postsowieckim poprzez organizację protestów ulicznych przeciwko seksturystyce, wyzyskowi i marginalizacji kobiet. Filmy pokazywane w ramach Breaking the News dokumentują publiczne akcje FEMEN-u (oraz, w wielu przypadkach, ich tłumienie).


Filmpiraten jest siecią aktywistów wideo utworzoną w 2004 roku w celu produkcji alternatywnych wiadomości w Niemczech. Ich prace dokumentują na zasadzie niekomercyjnej i copyleft akcje bezpośrednie, demonstracje i protesty przeciwko nacjonalizmowi, neonazizmowi i kapitalizmowi.


Zafeiris Haitidis jest urodzonym w Wielkiej Brytanii reżyserem mieszkającym obecnie w Atenach. Jego filmy dokumentują trwające zamieszki i powszechne niepokoje społeczne w Grecji, protesty antyrządowe oraz ich brutalne tłumienie przez policję.
Łukasz Konopa jest polskim reżyserem dokumentalnym mieszkającym w Londynie. Jego prace dotyczą procesów transformacji politycznej w miastach takich jak Berlin, Gdańsk, Kijów i Londyn. Zajmuje się on też, między innymi, grupami na marginesie społeczeństwa oraz turystyką jako zjawiskiem społecznym.


Mosireen jest mającym siedzibę w Kairze kolektywem, który powstał podczas rewolucji w Egipcie, aby filmować, zbierać i emitować materiały wideo z ulicy. Mosireen dokumentują tortury, nielegalne sądy wojskowe i aresztowania oraz prowadzą warsztaty transmisji na żywo za pomocą telefonów komórkowych. Są również inicjatorami kina Tahrir, które rozpoczęło działalność podczas okupacji placu Tahrir w lipcu 2011 roku serią publicznych pokazów materiałów kontrpropagandowych w celu zwiększenia świadomości tendencyjności przekazów medialnych.


Mieszkający w Kijowie Oleksiy Radynski jest redaktorem ukraińskiej edycji magazynu „Krytyka Polityczna” i filmowcem. W swojej pracy skupia się na alternatywnych praktykach edukacyjnych, aktualnych zagrożeniach dla wolności wypowiedzi i ideologiach montażu. Jest również działaczem w Centrum Badań nad Kulturą Wizualną w Kijowie.


Tomáš Rafa jest artystą słowackim, absolwentem pracowni Grzegorza Kowalskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego praca prezentowana w Breaking the News dotyczy przejawów rasizmu i ksenofobii oraz napięć pomiędzy patriotyzmem i nacjonalizmem.


David Reeb jest artystą izraelskim dokumentującym upokorzenia i akty przemocy, których armia izraelska dopuszcza się wobec Palestyńczyków protestujących przeciwko okupacji i konfiskacie ziemi.


David Rych jest artystą austriacko-czeskim. Ostatnio zajmował się on relacjonowaniem dla projektu Breaking the News takich wydarzeń, jak: marsze antyromskie w Czechach, antypapieskie demonstracje podczas wizyty Benedykta XVI w Niemczech w 2011 roku i protesty ruchu Occupy w Reichstagu.