Agencja Prasowa Berlin Biennale, Tomas Rafa (1-50/61)

Na stronie internetowej 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie [AS1] prezentowany jest projekt Art Covers Politics, zawierający zdjęcia wykonane przez artystów i inne osoby pragnące szybko reagować na wydarzenia polityczne, rejestrując ich przebieg. Projekt rozpoczął się 1 września 2011 roku i trwał aż do zakończenia Biennale.

Trwająca walka polityczna jest dziś widoczna w postaci różnych zawirowań: demonstracji, protestów, ruchów Occupy itd. Jednak to dominujące media wciąż decydują, które wydarzenia są omawiane, a przez to – co jest uważane za polityczne. Możemy tylko obserwować ten medialny zgiełk, zredukowani do pasywnych widzów i obserwatorów politycznego spektaklu. Artyści, poprzez własne omawianie wydarzeń i dzięki swojemu umiejętnemu użyciu obrazów oraz intuicji społecznej, mogą być dobrymi obserwatorami rzeczywistości, a przez to na nowo definiować polityczność i pokazywać nam alternatywę dla logiki mediów. Wiele osób robi to za pomocą mediów społecznościowych, ale my chcemy użyć tego narzędzia w sztuce. Dlatego właśnie wzywamy artystów do reagowania na wydarzenia polityczne, dokumentowania ich i bezpośredniego angażowania się w działania polityczne bez określania tego nie-sztuką lub aktywizmem. To zwłaszcza artyści mogą się stać zaangażowanymi obserwatorami i używać swoich narzędzi w celu wzmocnienia społeczności, z którymi są powiązani.

Czysty komunikat, informacja i proste akcje bezpośrednie, czyli dziennikarstwo artystyczne w miejsce skomplikowanej czy tajemniczej sztuki. W ten sposób strona internetowa biennale w Berlinie z narzędzia marketingowego zmienia się w instrument zaangażowania.

Tomáš Rafa urodził się w Żylinie, jest artystą i absolwentem pracowni Grzegorza Kowalskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.


Strony: 1 2


Strony: 1 2